avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata imp forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata imp forfetar

cand se plateste anul asta prima transa din impozitul forfetar?
cat se plateste, adica pe cate luni se ia in calcul: incepand din mai sau din ianuarie?
mai exact: in 2008 am avut venit=0 si imi radiez firma in iunie...platesc imp forfetar doar pt mai183ron sau pe ian-mai 916
mii de multumiri
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 12:17, 24 Aprilie 2009
asa mi-au zis si mie de la administratie, asistenta contribuabili.....ca ei "merg pe litera legii" si in lege nu se prevede nici o scutire
asa, este, legea nu prevede deodamdata nicio scutire pentru societatile fara activitate sau cu activitatea suspendata.In OUG 34 scrie de veniturile din vanzari de la 0 la....Tot ce avem este declaratia verbala a ministrului de finante, asteptam sa apara ceva precizari, norme.
zdb a scris:

cand se plateste anul asta prima transa din impozitul forfetar?
cat se plateste, adica pe cate luni se ia in calcul: incepand din mai sau din ianuarie?
mai exact: in 2008 am avut venit=0 si imi radiez firma in iunie...platesc imp forfetar doar pt mai183ron sau pe ian-mai 916
mii de multumiri


In cazul dvs., daca inchideti firma incapand cu 01.06.2009, veti plati impozit doar pentru luna mai 2009. Calcularea impozitului forfetar se face incepand cu data de 01.05.2009 (data intrarii in vigoare a OUG 34/2009). Termenele de plata sunt 25.07.2009, 25.10.2009, 15.02.2010 (sau dupa caz 15.04.2010), daca in viitor nu se vor schimba si acestea.
am auzit ca firmele suspendate nu platesc imp forfetar da' tr sa faca derogare la administratie dupa ce obtin suspendarea
au zis la radio si am aflat (neoficial) de la administratie
Derogarea se face pe baza OMEF 864/2005, dar acest ordin se refera doar la derogare in ceea ce priveste declararea impozitului. In Procedura din 20.06.2005, de aplicare a respectivului ordin, se specifica la lit. D pct. 3, ca:
"Pe perioada regimului de declarare derogatoriu toate celelalte proceduri de administrare fiscală referitoare la plata obligaţiilor bugetare şi inspecţia fiscală sunt aplicabile contribuabililor".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa forfetara husaru anca husaru anca buna ziua , lamuriti ma va rog care este situatia actuala a povestii despre taxa forfetara ????????????????? si cat am de platit daca am un srl si nu ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetear micro mona_genes mona_genes am o micro infiintata in aprilie 2009. Imi puteti spune ce impozit forfetar platesc la trim II ? Cifra de afaceri pe 2008 e 0. Multumesc mult ! (vezi toată discuția)
Impozitare micro 2009 krisztina krisztina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum se impoziteaza un SRL infiintat in febr 2009, ca si microintreprindere, pe trim 2 /2009? Va multumesc (vezi toată discuția)