Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Intocmire stat plata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Intocmire stat plata

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu intocmirea unui stat de plata pentru un angajat cu jumatate de norma, salar de incadrare 450 lei, precum si declaratie 112 aferenta acestuia.
Multumesc
trebuie date mai multe detalii referitor la cererea d-voastra;daca are persoane in intretinere,daca este doar salariat(nu si pensionar-in cazul celor care au si calitatea de pensionari nu se calculeaza contributia la fd. de somaj),daca beneficiaza de sporuri..

un exemplu sal brut 450 lei
contributie cass(sanatate) 5.5% 25 lei
contributie fd somaj(0.5%) 2 lei(daca nu e si pensionar)
contrib individ la pensii 10.5% 47 lei
deducere personala de baza 250 lei(daca nu are persoane in intretinere)
Venit net 126 lei
Impozit salariu 16% 20 lei
Rest plata 356 lei

in ceea ce priveste contributiile angajatorului difera in fctie de codul CAEN(fd risc),de conditiile de munca...
Multumesc pentru raspuns.
Acum sa va dau si restul detaliilor: Angajatul nu are persoane in intretinere, este doar salariat, acesta fiind singurul sau contract de munca. Nu este pensionar.
Conditiile de munca sunt normale, iar codul CAEN este 4779
ncris78, utilizator