avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Bună ziua,

O persoană are 5 copii. Această persoană, o femeie văduvă, trece locuința pe numele a doi dintre copiii ei - prin donație, ea având drept de uzufruct viager. Cei doi copii devin proprietarii locuinței. Locuința fusese primită de la stat, iar acești 2 copii au plătit contravaloarea acesteia.

Dacă mama celor 5 frați moare, locuința fiind doar pe numele celor doi frați , ceilalți 3 frați pot să ceară cotă parte din locuință ?
Cel mai recent răspuns: ethel , utilizator 23:10, 15 August 2014
Dreptul de uzufruct se stinge prin deces.

Reductiunea liberalitatii excesive poate avea loc in cazul in care este lezata rezerva succesorala, insa dupa momentul deschiderii succesiunii prin moarte.

Reductiunea liberalitatilor excesive se poate realiza prin buna invoiala .

In caz contrar, reductiunea poate fi invocata in fata instantei de judecata.

Reductiunea liberalitatilor excesive poate fi ceruta numai de catre mostenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum si de catre creditorii chirografari ai mostenitorilor rezervatari.

Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati in speta, tatal si mama defunctului.

Rezerva succesorala este partea din mostenire la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati .

Rezerva succesorala poate fi pretinsa numai de catre cei care vin efectiv la mostenire si care accepta mostenirea.


Vă mulțumesc pentru răspuns.

Bună seara,

Cu respect revin cu o întrebare: dacă donatoarea vrea să anuleze această donație (locuința), este nevoie să-și dea în judecată cei doi copii ai ei ? Fără a-i da în judecată, contractul de donație nu se poate anula ?

Cu respect vă mulțumesc.
Bună ziua,

În timpul vieții donatorului donatarii pot vinde locuința fără acceptul celorlalți moștenitori ?

Vă mulțumesc.
Bună seara,

Am înțeles că nu se poate renunța la o moștenire viitoare. Un avocat i-a dat sfat dnei care și-a donat apartamentul celor doi fii ai ei, că ceilalți trei frați, acum, în timpul vieții mamei lor ( donatoarea) printr-un înscris, pot renunța la partea lor de moștenire, ulterior, după moartea donatoarei aceștia nemaiavând niciun drept la moștenire.

Cu respect vă întreb: cei trei frați ar putea renunța la acea moștenire viitoare, acum, în timpul vieții donatoarei, adică mama lor ? Și dacă se poate face acest lucru, care ar fi procedura ? Trebuie proces, sau ajunge o simplă declarație cum că moștenitorii rezervatari renunță la moștenire.

Vă mulțumesc.



Alte discuții în legătură

Cota succesorala Costi2017 Costi2017 Buna seara, Tatal meu,detine un apartament proprietate personala,o casa batraneasca si un teren intravilan aferent acesteia,plus un teren extravilan (in ... (vezi toată discuția)
Donatie iulianalili iulianalili buna ziua as dori si eu o lamurire am fost casatorita cu sotul meu 15 ani in acesti ani am cumpatat un teren care e pe numele meu .si am construit o casa ... (vezi toată discuția)
Act de donatie kerekeshermina kerekeshermina Buna ziua, parintele meu (mama deoarece tatal meu a decedat de multi ani)a facut un act de donatie pe numele meu cu acordul fratilor mei. Doresc sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)