Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

am lucrat la o firma 23 ani, am fost dat in somaj. dupa 5 luni firma la care am lucrat ma angajeaza din nou ptr o perioada de 3 luni dupa care nu mai vrea sa continuam . mai am dreptul la somaj in acest caz
Daca in timp ce sunteti in somaj indemnizat incheiati un contract individual de munca (CIM) pe perioada de cel mult 12 luni atunci se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa ce inceteaza CIM.
Pentru a putea beneficia iarasi de somaj, incetarea contractului de munca trebuie sa aiba o cauza neimputabila dvs. La finalul termenului pentru care a fost incheiat un contract de munca pe perioada determinata puteti beneficia de indemnizatie de somaj.