Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare pentru stimulent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare pentru stimulent

Buna ziua,
Am nascut pe data de 11 februarie 2014, nu voi intra nici eu nici sotul in CCC,optam pentru stimulent si va depune sotul actele necesare.
1. Trebuie sa stau 42 de zile in post natal? Se i-a in considerare si ziua nasterii copilului sau cum se socoteste?
2. Eu am un PFA-profesie liberala,pe baza caruia am beneficiat de concediu prenatal.La actele pentru stimulent imi cere adeverinta pe perioada concediu de maternitate.O eliberez eu? Este vreun model anume?
Multumesc!
1. Deoarece indepliniti conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate sotul dvs. nu poate solicita stimulentul de insertie mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.

2. Din tot concediul de maternitate, de 126 de zile, este obligatoriu sa efectuati cel putin 42 de zile de postnatal (lauzie), incepand cu ziua nasterii copilului.

3. - Daca sunteti PFA inseamna ca indemnizatia pentru concediul postnatal v-o plateste Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS), unde veti depune si certificatul medical.
- In acest caz CJAS va elibereaza adeverinta necesara.
Poate sa depuna mama actele pentru alocatie si tata actele pentru stimulent? Sau trebuie sa depuna aceeasi persoana actele pentru ambele?
Multumesc!
1. De stimulentul de insertie beneficiaza parintele care intra primul in CCC.

2. Indemnizatia pentru CCC nu se poate cumula cu stimulentul de insertie.
Intrebam altceva: nu intra niciun parinte in CCC,tatal va depune actele pentru stimulent (mama a fost in somaj, are PFA,este mai greu cu actele, sunt mai multe de depus, desi poate beneficia si ea de stimulent).
Intrebarea este:tatal va beneficia de stimulent si va depune el actele, poate mama sa depuna actele pentru alocatie sau tot tatal trebuie sa depuna actele pentru alocatie (beneficiind de stimulent)?

1. Nu exista o obligatie in acest sens, poate oricare dintre parinti se depuna actele pentru alocatia de stat pentru copii.

2. Nu exista oligatia de a beneficia acelasi parinte si de alocatia de stat pentru copii si de stimulentul de insertie.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane