Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Denuntare unilaterala cumparaturi carti
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Denuntare unilaterala cumparaturi carti

Buna ziua!
Acum 9 zile am cumparat online o serie de carti pe care mi le doream foarte mult.
Acum 3 zile aceleasi carti, mi le-a facut cadou sotia de ziua mea de nastere (le-a achizitionat de la o librarie din oras).
Potrivit art. 7, alin. 1 din O.G. nr. 130/2000 "Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul la distanţă, în termen de 10 zile lucrătoare, fără penalităţi şi fără invocarea vreunui motiv".
Intrebarea mea e urmatoarea daca maine in a 10 zi de la cumparaturi, notific vanzatorului prin posta (mailul sau nu functioneaza), denuntarea contratcratului si returnez cartiler primite sunt in termen?
Sau trebuia ca notificarea sa o primeasca vanzatorul cel mai trarziu maine. Data postei la mine se va incadra in cele zece zile, dar primirea efectiva de catre cumparator se va face in a 11-12 zi de la cumparaturi. Ce parere aveti, sunt in termen?
Da, sunteti in termen daca notificati vanzatorul in cea de a 10-a zi. Se ia in calcul data notificarii, nu data primirii coletului de catre vanzator (retur).
Insa, in sarcina Dvs. va ramane costul transportului de retur, afara de cazul in care vanzatorul decide altfel.