Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru ture 12/24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru ture 12/24

Bun gasit,
dorim sa organizam activitatea (non-stop),cu program de lucru in ture 12/24.cu1angajat pe tura.De cate persoane avem nevoie pentru a respecta timpul de munca/de repaus legal?
Va multumesc,

1. Art. 115 alin. (2) din Codul muncii stabileste ca durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.

2. In cazul programului 12/24 va trebui :
- sa prevedeti in c.i.m. durata timpului de munca de 8 ore/zi , inegal. Repartizarea facandu-se astfel : mentionati programul de 12/24.

- pentru munca prestata in zilele de sambata si duminica, sa acordati salariatului alte doua zile libere consecutive, precum si sporul la salariu in cuantumul si in conditiile negociate prin contractul colectiv de munca sau prin contractul individual de munca.

- daca angajatorul doreste poate angaja personal cu munca doar in weekend.
De minim 3 persoane + o persoana care sa-i inlocuiasca in zilele lor libere pe care trebuie sa le acordati.