avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chitantele privind plata impozitului pe venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chitantele privind plata impozitului pe venit

Sunt PFA cu Norma de Venit, neplatitor de TVA. Chitantele privind plata impozitului pe venit, a contributiilor, impozitul pt masina pe care o folosesc in baza unui contract de comodat se trec sau nu in RJIP?
Daca da tinem cont de ele sau nu in declaratia 392B?
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
MARIA_O, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 11:20, 25 Februarie 2014
As mai avea o intrebare: eu am completat RJIP de unde mi-am luat datele pentru D392, ar trebui sa completez si Jurnalele de cumparari si vanzari sau e suficient RJIP pt un eventual control?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
MARIA_O, utilizator
Daca RJIP nu se completeaza la plati,de ce l-ati completat ?Jurnalele, pentru vanzari si cumparari trebuie completate. In ce priveste controlul, cine stie cat va fi de sever ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatie intocmire registru de vanzari/cumparari cristian_conea cristian_conea Pt. un PFA / Intrepr.Individ. neinregistrat in scopuri de TVA este obligatorie completarea registrului de cumparari si vanzari? (vezi toată discuția)
Declaratie 392 b chiden chiden DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392. (vezi toată discuția)
Declaratia 392b Tessy Tessy As dori sa ma lamuriti cum se completeaza declaratia 392B in cazul urmator: - PFA neplatitor de TVA, cu obiect de activitate comert, care nu vinde nimic pe ... (vezi toată discuția)