Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Treapta 3 de salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Treapta 3 de salarizare

In luna decembrie 2013 am promovat in grad din inspector I grad prof asistent in inspector I grad prof principal dupa concurs am fost incadrata ca salarizare - inspector I grad prof principal treapta 3. Intrebarea este cum promovez in treapta de salarizare daca s-au scos treptele? Peste 3 ani cand pot sa dau concurs ptr promovare in grad? Atunci voi promova probabil insp. I grad prof. superior treapta 3?
Au scos treptele dar salariile sunt nefavorabile noua - sunt diferente destul de mari intre trepte. Nu cred ca este corect!
Legal este corect , exista un art care prevede in cazul promovarii in grad profesional se acorda treapta 3 de salarizare chiar daca in prezent aceste trepte nu se mai regasesc in lg 284/2010 . Dupa 3 ani vechime in treapata 3 veti promova in tr 2 daca la vremea respectiva , va mai fi o reglementare in acest sens care sa nu permita sa treceti direct de tr 1 unde e salariul mai mare .
Si eu am facut o promovare si i-am dat salariul de la tr 3 de salarizare
3 ani se sta in grad profesional( asistent, principal, superior) nu in trepte...si daca se sta 3 ani in grad ,inteleg ca se sta cite un an pe fiecare treapta din grad, 3,2,1...
aura2013......
cum adica, dupa 3 ani vechime in tr 3 e promovat in tr 2 ? si de ce reglementare e vorba?
mandriva, utilizator