Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil ipotecat

dupa divortul pronuntat,in care apartamentul a ramas pe numele meu,acesta fiind luat impreuna cu sotia,aceasta renuntand la dreptul ei printro intelegere consfintita de instanta,la incheierea contractului ipotecar ea avea calitatea de garant ipotecar,acum ea a renuntat la drept in favoarea mea,vreau sa stiu,fata de banca,e vreo problema in acest sens,practic ea fiin garant ipotecar ,acum nu mai e cu mine ,insa eu sunt singurul proprietar al apartamentului.afecteaza faptul ca nu mai e cu mine ,calitatea de garant ipotecar ce reiese din contractul ipotecar?
din relatarea dvs nu rezulta daca sotia doreste sa ramana garant ipotecar asupra imobilului dupa ce a renuntat la dreptul ei asupra acelui imobil. Caci ea renuntand la acel drept, atunci ea nu mai poate fi garnat cu o proprietate pe care nu o mai detine, acest drept al ei fiind transferat in favoarea dvs si deci astfel dvs ati preluat si aceasta sarcina - ipoteca - cu care era grevat imobilul. Prin urmare, sarcina sotiei (ipoteca) a fost transfeata odata cu cota ei de proprietate in sarcina dvs.
Calitatea de garant a sotiei izvoraste dintr-un contract incheiat intre ea si banca, nu puteti opune bancii o conventie dintre dvs si sotie la care aceasta (banca) nu a fost parte. Asadar divortul nu stinge calitatea de fidejusor a sotiei dvs. Trebuie acordul bancii pentru ca sotia sa nu mai fie garant, ceea ce se rezolva prin aducerea altui garant.

Oricum orice suma platita de fosta dvs sotie in calitate de garant o poate recupera de la dvs, din bunurile prezente sau viitoare...
sa inteleg ca acum am si calitatea de garant ipotecar?asta dupa ce ea a renuntat la partea ce i se cuvenea din dreptul de proprietate?insa din contractul de ipoteca rezulta ca eu aveam calitatea de cumparator imprumutat iar sotia garant ipotecar,pot indeplini 2 calitati in cadrul aceluiasi contract,cumparator imprumutat si garant ipotecar?ea nu sia dat nici-un acord sa fie in continuare garant ipotecar,fata de banca sotia mai reprezinta ceva in contractul ipotecar,in situataia data?limi spunea cineva ca ar opera legea partilor?la ce se refera asta?
Notiunea de garant ipotecar presupune ca cel care detine coproprietatea asupra unui imobil, il ofera drept garantie prin instituirea ipotecii asupra imobilului. In momentul de fata ati facut o intelegere, instanta a pronuntat o otarare iar calitatea de coproprietar a sotiei a incetat, cu conditia ca modificarile privind proprietarii sa fie adusa la cunostinta tertilor prin inscrierea acestora in Cartea Funciara a imobilului.
Acum, simpla conventie a partilor nu este opozabila bancii. Daca veti dori transcrierea sentintei in Cartea Funciara, vi se va cere acordul expres al bancii, in calitatea sa de creditor ipotecar. Astfel, in discutiile pe care le veti purta cu banca se va ajunge la concluzia ca acel contract de ipoteca semnat initial trebuie inlocuit cu un alt contract de ipoteca semnat doar cu dumneavoastra.
Sunteti sigur ca sotia nu a fost si codebitor in contractul de credit? Doar garant ipotecar?
Cel mai bine e sa vorbiti initial cu banca si sa intrebati in ce masura este necesara notarea sientintei in dosarul d ecredit.
Practic, daca dumneavoastra veti ramane restant la plata ratelor, banca va avea dreptul sa execute ipoteca, adica sa scoata la vanzare bunul imobil ipotecat si sa-si recupereze sumele datorate din pretul obtinut din vanzarea silita. Sotia dumneavoastra nu va suporta, practic, nici o conseinta materiala, aceasta renuntand deja la cota sa de coprorpietate. Riscul va fi al dumneavoastra in exclusivitate. In actele in varianta actuala, vanzarea se va face in contradictoriu cu doi proprietari, astfel ca sotia dumneavoastra sau chiar dumneavoastra veti putea arata, la momentul respectiv al vanzarii silite, efectele sentintei ce a consfintit tranzactia.

Mult succes!
Asa cum v-a sugerat si colegul Iaris, cel mai bine este sa luati legatura cu banca pentru a clarifica problema acestei ipoteci, dupa care sa va inscrieti modificarile aparute in legatura cu imobilul ipotecat la cartea funciara, pentru a fi astfel opozabil tuturor tertilor.
Oricum sfatul meu este sa aratati contractul de imprumut, solutia instantei de judecata data in cazul d-voastra, unui jurist care poate sa va indrume in mod concret.

Succes!