Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Modificare contract de ipoteca imobiliara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Modificare contract de ipoteca imobiliara

Buna ziua

Va rog sa imi oferiti o solutie in urmatoarea speta.

In calitate de garant ipotecar imprumutat sunt unicul proprietar al unui imobil achizionat prin credit ipotecar. La momentul achizitionarii imobilului eram necasatorit. Ulterior achizionarii imobilului m-am casatorit. As vrea sa imi spuneti cum si daca este posibil ca sotia mea sa devina coproprietar al imobilului alaturi de mine, adica sa modific contractul printr-un act aditional astfel incat sotia mea sa figureze alaturi de mine in contractul de credit ipotecar. Mentionez ca nu doresc sa aduc modificari referitoare la rambursare credit, dobanzi sau la alte clauze, ci doar sa apara sotia mea alaturi de mine ca si coproprietar.
Astept cu interes raspunsul dvs.
Va multumesc, anticipat pentru ajutorul acordat.
Trebuie să faceți în prealabil, cu acordul băncii creditoare, un contract de donație către soție, pentru jumătate din imobil. Ulterior, în baza donației se va modifica , prin act adițional și contractul de ipotecă.