Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare conform noul CP
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare conform noul CP

Persona condamnata definitiv la o pedeapsa de 4 ani cu executare conform art.215 pct.4 si 5 (fara 1, din vechiul CP) in anul 2013. A executat in timpul celor 10 ani 3,6 ani Infractiunea comisa in anul 2003, cand a inceput si urmarirea penala, a executat in timpul celor 10 ani de cercetari 3,6 ani din pedeapsa. Ce actiune trebuie intreprinsa in justitie si cand pentru a fi reabilitata? Ma refer la dispozitiile art. 4 din noul CP. ( atentie pct. 1,2,3 ale art. 215 lipsesc din hotararea definitiva. Multumesc
cosdep, utilizator
Daca nu spuneti nimic de condamnare, nu avem cum sa va ajutam.
Buna ziua. Revin cu explicarea situatiei deoarece banuiesc ca speta nu a fost explicata clar:
Cercetari penale incepand cu 2003 (octombrie). Efectuat 21 luni arest preventiv. Apoi dosarul s-a "spart" in 3: primele 2 sentinte date in feb.2007 (fiecare cu 2 ani) (executare 1 an si 7 luni, contopire) si a treia sentinta data in 31 oct.2013 (dupa casarea la ICCJ si trimitere la rejudecare la Tribunal, apo ajunsa din nou la ICCJ) cand persoana a fost nevoita sa intre din nou pentru a se face contopirea conform noii sentinte (condamnata definitiv la 4 ani cu executare conform art.215 pct.4 si 5 (fara 1, din vechiul CP).
Intrebarea: Ce actiune trebuie intreprinsa in justitie si cand pentru a fi reabilitata aplicand art. 4 din noul CP. ( atentie pct. 1,2,3 ale art. 215 lipsesc din hotararea definitiva). Am mai intrebat cativa avocati dar nimeni nu a stiut. Multumesc.