avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare conform noul CP
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare conform noul CP

Persona condamnata definitiv la o pedeapsa de 4 ani cu executare conform art.215 pct.4 si 5 (fara 1, din vechiul CP) in anul 2013. A executat in timpul celor 10 ani 3,6 ani Infractiunea comisa in anul 2003, cand a inceput si urmarirea penala, a executat in timpul celor 10 ani de cercetari 3,6 ani din pedeapsa. Ce actiune trebuie intreprinsa in justitie si cand pentru a fi reabilitata? Ma refer la dispozitiile art. 4 din noul CP. ( atentie pct. 1,2,3 ale art. 215 lipsesc din hotararea definitiva. Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2014
cosdep, utilizator
Cel mai recent răspuns: cosdep , utilizator 11:54, 3 Martie 2014
Daca nu spuneti nimic de condamnare, nu avem cum sa va ajutam.
Buna ziua. Revin cu explicarea situatiei deoarece banuiesc ca speta nu a fost explicata clar:
Cercetari penale incepand cu 2003 (octombrie). Efectuat 21 luni arest preventiv. Apoi dosarul s-a "spart" in 3: primele 2 sentinte date in feb.2007 (fiecare cu 2 ani) (executare 1 an si 7 luni, contopire) si a treia sentinta data in 31 oct.2013 (dupa casarea la ICCJ si trimitere la rejudecare la Tribunal, apo ajunsa din nou la ICCJ) cand persoana a fost nevoita sa intre din nou pentru a se face contopirea conform noii sentinte (condamnata definitiv la 4 ani cu executare conform art.215 pct.4 si 5 (fara 1, din vechiul CP).
Intrebarea: Ce actiune trebuie intreprinsa in justitie si cand pentru a fi reabilitata aplicand art. 4 din noul CP. ( atentie pct. 1,2,3 ale art. 215 lipsesc din hotararea definitiva). Am mai intrebat cativa avocati dar nimeni nu a stiut. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ncp nu mai exista infractiunea - cum se poate face reabilitarea si stergerea cazierului ? cosdep cosdep Cercetari penale incepand cu 2003 (octombrie). Efectuat 21 luni arest preventiv. Apoi dosarul s-a \\"spart\\" in 3: primele 2 sentinte date in feb.2007 ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept Mihai7777 Mihai7777 Buna ziua Condamnat in 2013 (sentinta definitiva) la 3 ani inchisoare cu suspendare si 5 ani termen de incercare vreau sa stiu cand intervine reabilitarea de ... (vezi toată discuția)
Este aceasta hotarare definitiva? picika picika buna in decembrie 2011 am fost condamnat la 1 an inchisoare cu supraveghere.(art.215 alin 1,2,3) atat parchetul cat mine am declarat recurs,parchetul a cerut ... (vezi toată discuția)