Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... se poate obtine finantare?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

se poate obtine finantare?

buna ziua.
va rog sa-mi spuneti daca se pot accesa fonduri pentru o firma nou infiintata, si anume:
eu si sotul meu am vrea sa ne facem o sala de evenimente dar nu avem banii necesari pentru investitie si am vrea sa accesam fonduri.
am tot cautat dar din ce am gasit eu se pare ca fonduri pot accesa doar firmele care au avut ceva activitate inj anii precedenti.
noi abia ne-am casatorit dar am vrea sa ne deschidem afacerea noastra.
se pot accesa astfel de fonduri si daca da unde anume trebuie sa ma interesez?

va multumesc
Puteti accesa programe nationale pentru aceasta activitate.
[ link extern ] /
dar care dintre programe pot sa le accesez?
acolo sunt ff multe.
va multumesc
In functie de vechimea firmei, daca o aveti infiintata puteti accesa programele START, pentru tineri si comert. Daca nu este inca infiintata puteti sa infintati un SRL-D cu care puteti accesa programul START, si programul pentru tineri.
Daca actiunile firmei sunt peste 50% ale unei persoane de sex feminin puteti accesa si programul femeia manager.