Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

Am si eu o nelamurire.Socrul meu a facut un credit ipotecar in 2007 si a gajat un imobil.in 2009 mi-a donat un spatiu liber de sarcina.acum cu criza suntem in imposibilitate de a mai achita creditul.INTREBARE pot pierde spatiul donat de el?Am intrebat un executor si bunurile se executa pana in al 4-lea neam.Ce solutie mai am?Cu respect!
CatalinG, utilizator
Interesant este de ce nu va facut contract de vanzare-cumparare in loc de act de donatie, tinand cont de faptul ca tot d-voastra deveneati proprietar, costul la notar este aproape la fel, iar bunul nu ar fi supus reductiunii.

Oricum se executa bunurile socrului cat timp acesta se afla in viata, apoi masa sucesorala acestuia.
Problema daca imi facea act de vanzare imi mai executa banca bunul meu cumparat?eu nu sunt ruda cu el?ca e pana in al 4-lea neam.poate decide instanta ca a fost facut cu buna stiinta?sau actul de vanzare cumparare e sfant.ce solutii imi recomandati
Din cauza acumularii restantelor banca va executa, in primul rand, imobilul ipotecat. Daca suma provenita din vanzarea silita a acestui imobil nu va fi indestulatoare, se va proceda la executarea altor bunuri pe care le detine debitorul-socrul dumneavoastra.
Din ce spuneti dumneavoastra reiese ca acel spatiu pe care il detineti in baza actului de donatie nu mai apartine socrului (e bine de stiut daca ati facut si intabularea pe numele dumneavoastra), deci nu va putea fi supus executarii.
Daca, totusi, acest lucru se va intampla, veti putea formula contestatie la executare.
e bine sa consultati un jurist/avocat care sa vada actele pe care le detineti. Spatiul donat face parte din acelasi imobil cu cel ipotecat? Ce se intampla cu terenul pe care se afla "spatiul", este ipotecat, cui apartine?

imobilul ipotecat este diferit de cel donat.sunt doua spatii diferite.terenul este donat mie plus constructia de la parter(150m2).la etaj mai este un spatiu de 150m2 care si asta este ipotecat dar fara probleme financiare.sunt facute acte de dezmembrare pe fiecare nivel.am facuta intabularea pe numele meu.Multumesc si astept raspuns.
Pai atunci de ce atatea probleme?
Parerea mea ca si a celorlalti este sa stati linistit, nu veti fi executat silit!