Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie

In cazul unei persoane care in martie implineste 56 ani, varsta la care poate iesi la pensie (avem raspunsul de la casa de pensii ), avand stagiu de cotizare 30 ani si 11 luni si fiind angajata momentan.Stagiul de cotizare pe care tb sa il indeplineasca este de 31 ani.Ce trebuie facut..isi poate depune dosarul cand implineste varsta sau trebuie sa astepte inclusiv aprilie pt a face si stagiul?In legatura cu contractul de munca, daca isi depune dosarul de pensie trebuie sa isi inceteze contractul de munca, ea acum este angajata cu conventie...firma la care lucreaza va mai primi subventia (fiind angajata ca persoana peste 45 ani )daca iese la pensie?
~ Conținut șters la cerere ~