avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde sunt specificate compensatii legale la concediere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde sunt specificate compensatii legale la concediere prin art.65 alin 1) ?

Buna ziua.

Ati publicat un articol referitor la "Ce poate face angajatorul cu salariatii daca volumul de munca scade?". Sunt in previz in urma unei dispozitii de concediere cu art 65 alin 1), restrangerea activitatii. In articol se vorbeste de compensatii conform prevederilor legale si a contractului colectiv de munca. Unde se gasesc acestea?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Silvia Monica , utilizator 17:52, 27 Februarie 2014
Salariile compensatorii sunt acordate numai daca sunt prevazute in :
- contractul individual de munca
- contractul colectiv de munca aplicabil angajatorului
- in regulamentul intern al angajatorului
- in acte normative, pentru cei din sectorul bugetar.

In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie de a acorda astfel de compensatii.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restructurare post - salarii compensatorii florinbele florinbele Buna ziua, La ora actuala in caz de restructurare post individuala nu colectiva ce obligatii are angajatorul vis-a-vis de plata salariilor compensatorii ? ... (vezi toată discuția)
Concedierea art 65 aliniatul 1 desființarea locului de muncă AdevarulALways AdevarulALways Buna ziua, Am lucrat mai bine de 7 ani intr-o firma in Arad. Acum pe fundalul crizei CoVID19, angajatorul mi-a comunicat in scris ca ma concediaza pe baza ... (vezi toată discuția)
Preaviz conform articolului nr 65 legea nr 53/2003 republicat ionutcn ionutcn Salut, tocmai am fost instiintat ca incepand cu data de astazi ca sunt in preaviz timp de 20 de zile dupa care urmeaza sa fiu concediat datorita unor probleme ... (vezi toată discuția)