Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde sunt specificate compensatii legale la concediere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde sunt specificate compensatii legale la concediere prin art.65 alin 1) ?

Buna ziua.

Ati publicat un articol referitor la "Ce poate face angajatorul cu salariatii daca volumul de munca scade?". Sunt in previz in urma unei dispozitii de concediere cu art 65 alin 1), restrangerea activitatii. In articol se vorbeste de compensatii conform prevederilor legale si a contractului colectiv de munca. Unde se gasesc acestea?
Multumesc.
Salariile compensatorii sunt acordate numai daca sunt prevazute in :
- contractul individual de munca
- contractul colectiv de munca aplicabil angajatorului
- in regulamentul intern al angajatorului
- in acte normative, pentru cei din sectorul bugetar.

In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie de a acorda astfel de compensatii.
Multumesc.