Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post

Buna ziua. Lucrez la o multinationala in domeniul IT in Bucuresti. Intr-o zi de la inceputul lunii februarie am fost anuntat ca de a 2-a zi mi s-a desfiintat postul (pe motive economice) si sa nu ma mai prezint la serviciu. Mi s-a bagat sub nas o foaie deja completata in care eu ceream incetarea contractului conf art 55 lit b), incepand cu 30 iunie. Pe perioada ramasa, societatea renunta la serviciile mele, nefiind necesara prezenta mea la locul de munca, dar ca-mi voi primi toate drepturile salariale. In cazul in care gasesc un alt job tot la ei sau in alta parte, ma oblig sa-i anunt si sa incetam contractul mai devreme.
Eu as dori sa ma angajez in alta parte si sa iau in continuare si salariul vechi (pt 3 luni, ca o compensatie pt felul in care m-au dat afara). Exista vreo interdictie in acest sens? Angajatorul ma poate verifica daca m-am angajat in alta parte? Noul angajator ma poate angaja fara probleme? Mentionez ca noul angajator e in alt domeniu de activitate. Multumesc anticipat
In primul rand incetarea CIM conf art 55 lit b CM are loc cu acordul partilor. Daca nu sunteti de acord nu semnati acel document.
Cumulul CIM este permis, astfel incat, daca firma va plateste si nu va pretinde sa fiti prezent la munca (solicitati in scris acest lucru) si nu exista un document scris prin care va angajati sa anuntati societatea in cazul unui nou job, atunci puteti sa va angajati in alta parte.
daniancu06 a scris:

......
Eu as dori sa ma angajez in alta parte si sa iau in continuare si salariul vechi (pt 3 luni, ca o compensatie pt felul in care m-au dat afara). Exista vreo interdictie in acest sens? Angajatorul ma poate verifica daca m-am angajat in alta parte? Noul angajator ma poate angaja fara probleme? Mentionez ca noul angajator e in alt domeniu de activitate. Multumesc anticipat

1. Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii).

2. Noul angajator / vechiul angajator nu au cum sa verifice daca ati mai avut sau aveti un raport de munca.

3. Angajarea nu este conditionata decat de anumite cerinte si nu de faprul daca mai are sau nu un c.i.m.