Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere CIM si transmitere revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere CIM si transmitere revisal

Buna dimineata,

Am un salariat care doreste incetarea conf art 55, lit b (cu acordul partilor), incepand cu data de 01.03.2014.
Presupun ca decizia de incheire va fi cu 01.03.2014?
De asemenea, cand transmit revisalul in cazul asta, e ok sa-l transmit azi, pe 28.02, cu data de 01.03 sau e ok sa-l transmit luni?

Multumesc!
Data de 01.03.2014 este data incetarii c.i.m.

Intrucat 01.03.2014 cade intr-o zi de sambata, termenul de transmitere a REVISAL-ului se proroga pana la data de 03.03.2014. Termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru.

Dea semenea, incetarea c.i.m. cu data de 01.03.2014 se poate transmite in REVISAL si astazi.

Va multumesc pt raspusn!
Se poate transmite sigur de astazi incetarea, facuta cu data de 01.03.2014? Exista undeva in lege specificat acest aspect?
Pentru ca asta reprezinta de fapt marea mea nelamurire.
Legea prevede sanctionarea daca se depaseste termenul prevazut de lege pentru transmiterea incetarii c.i.m. si nu daca se afce transmiterea anterioara acestui termen.
Am inteles!
Va multumesc mult!
freeelis a scris:

Legea prevede sanctionarea daca se depaseste termenul prevazut de lege pentru transmiterea incetarii c.i.m. si nu daca se afce transmiterea anterioara acestui termen.

Care e termenul prevazut de lege pentru transmiterea incetarii cim? dar in cazul suspendarii ?