Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Proprire salariu cum se face?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Proprire salariu cum se face?

Buna ziua,

Cum fac proprirea la un angajat care este angajat pe o societate cu 8 ore si pe o alta cu 2 ore .Angajatul mai are si alte rate la banca.Ii opresc de la ambele societati?
Nu, doar de la una ca este prea costisitoare evidenta.
Retinerile se fac in functie de venit si prin decizie veti hotara si dispune a se retine la societatea cu 8 ore.
Daca adresa de infiintare a popririi a fost expediata la ambele societati, da. daca ati fost instiintata doar pt una din firme, atunci veti popri 1/3 din salariu net al angajatului pana la suma solicitata.