avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Proprire salariu cum se face?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Proprire salariu cum se face?

Buna ziua,

Cum fac proprirea la un angajat care este angajat pe o societate cu 8 ore si pe o alta cu 2 ore .Angajatul mai are si alte rate la banca.Ii opresc de la ambele societati?
Cel mai recent răspuns: EmiB , utilizator 11:56, 28 Februarie 2014
Nu, doar de la una ca este prea costisitoare evidenta.
Retinerile se fac in functie de venit si prin decizie veti hotara si dispune a se retine la societatea cu 8 ore.
Daca adresa de infiintare a popririi a fost expediata la ambele societati, da. daca ati fost instiintata doar pt una din firme, atunci veti popri 1/3 din salariu net al angajatului pana la suma solicitata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu laur7901 laur7901 Buna ziua - in calitate de girant pentru un debit, s-a emis hotararea judecatoreasca de retinere din salariu; - la data de azi aceasta hotarare si titlul ... (vezi toată discuția)
Proprire salariu lican lican Mi s-a facut proprire pe salariu din cauza intarzierii cu plata, intrebarea mea este : dintr-un salariu de 1.600 de ron cu rata lunara la o alta banca in ... (vezi toată discuția)
Poprire bvr bvr Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva sugestii. Am primit prin posta o adresa de infiintare a popririi pentru un salariat. Cum trebuie sa procedez in ... (vezi toată discuția)