Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Despre drepturi....
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Despre drepturi....

Buna ziua. Poate ca intrebarea mea nu pare serioasa sau realista dar pentru mine e foarte importanta. Mai este valabil art.104,alin. 1 din Statutul cadrului didactic:"Art. 104. (1) Cadrele didactice titulare care functioneaza în mediul rural si îsi stabilesc domiciliul în localitatea respectiva pot beneficia, la cerere, de 0,1-1 ha pamânt în folosinta". ??? Deoarece eu sunt cadru didactic titular la o scoala din mediul rural de vreo 10 ani , insa in 2013 mi-am stabilit domiciliul definitiv in comuna respectiva prin casatorie. Macar daca nu am salariul mare sa primesc ceva pamant (mai cultiv o ceapa, un ardei sau orice altceva )! Macar asa nu mai simt criza asta...Vorbesc la modul serios! Ma gandesc, daca mai am dreptul asta, sa il cer de la Primarie. S-o mai putea? Puteti sa imi dati un raspuns avizat???? Va multumesc pentru rabdarea de a citi mesajul.
Nu, nu mai este valabil. actualul statut nu mai ofera atatea drepturi.
Mda...Multumesc de raspuns. "atatea drepturi" cred ca va inselati.....!! Fata de altii, bugetari sau nu......chiar.....noi nu avem multe drepturi. Va multumesc inca o data de raspuns. O zi buna.
Noi avem dreptul de a nu avea decat obligatii. Stiu ca sunteti descumpanita, dar nu facem noi legea. Ma irita mai ales prostiile din presa fata de ce iese din pixul ministrului, dar asta e ...
Da,=D> asa este. Aveti dreptate.