Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Patrundere prin efractie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Patrundere prin efractie

Am un baietel de 13ani si 9luni care se afla la o fundatie (Provita).A intrat in apartamentul unui prieten si a sustras 100 lei si o pereche de adidasi.Prejudiciul a fost recuperate dar directoarea fundatiei vrea sa faca reclamatie la Politie.In cazul unui dosar penal pot lua copilul la mine sub supraveghere,cu declaratii pe propria raspundere sau ce pot face?
Minorul sub 14 ani nu raspunde penal .
Nu raspunde penal daca nu are 14 ani impliniti. Linistiti-va.
Va multumesc,va doresc toate cele bune!