Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Venit luat in considerare la nasterea celui de-al ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Venit luat in considerare la nasterea celui de-al doilea copil????

Buna dimineata,
Incercam sa gasesc paragraful din lege unde este precizat care sunt veniturile luate in considerare in cazul in care cel de-al doilea coipl se naste in cei doi ani in care sunt acasa in concediu de crestere al primului copil. Daca imi aduc bine aminte atunci erau luate in considerare veniturile acumulate in cei 12 luni inainte de nasterea primului copil.

Multumesc, Eniko
La cel de-al doilea copil vor fi luate in considerare tot veniturile din cele 12 luni inainte de nasterea lui.Vor intra in calcul si lunile cu indemnizatie pentru primul copil.
Buna seara!
As dori sa stiu cum se calculeaza cuantumul concediului pt sarcina si lauzie, daca acesta incepe pe 1 mai, iar in perioada 27-30.aprilie 2009 figurez in concediu fara plata?
Mentionez ca pina la 29 nov am fost in concediu pt crestere copil. In cele 6 luni la care se raporteaza indemnizatia pt concediu de sarcina se ia in calcul si aprilie ca fractiune de luna?
Multumesc
miap, utilizator