Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Sunt obligat sa plãtesc datoriile pentru a lua în ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Sunt obligat sa plãtesc datoriile pentru a lua în evidenta fiscala o mașinã ?

Bună seara , de curând am achiziționat o mașină , eu având câteva amenzi la primărie am zis sa o trec pe tatăl meu, întrebarea mea ar fi , acum trebuie sa mă duc la primărie sa o trec în evidenta fiscala , dacă tatăl meu nu are datorii și eu am , dar amândoi figuram la aceeași adresa o sa îl pună sa plătească și datoriile mele pentru a o putea lua în evidenta ? Mulțumesc
De luat o ia oricum in evidenta, nu conditionat de plata amenzilor. Sa mearga tata cu actele ca el e proprietar.

Sunteți sigura ca așa este ? Ca tot aud ca o sa îl pună sa își plătească toate datoriile , ca primăria refuza sa o ia în evidenta dacă are datorii , și în caz de se întâmplă asta și situația e cum ziceți dumneavoastră o sa le fac o plângere pentru abuz !
Interesul dv este sa va inregistrati bunul
Avand in vedere ca dv aveti nevoie de administratia fiscala,nu se justifica sa intrati in relatii tensionate cu acestia,consecintele suportandu-le dv
Nu exista temei legal care sa conditioneze inregistrarea la autoritatea fiscala a unui bun de achitarea eventualelor debite
De regula,se practica conditionarea eliberarii unor documente de plata eventualelor debite in urmarire,masura care are justificarea de determinare/obligare a contribuabilului sa isi achite obligatiile la buget
Acumularea de debite ,de regula atrage si aplicarea de penalitati,ceea ce obliga la efort financiar majorat din partea contribuabilului
de curând am achiziționat o mașină , eu având câteva amenzi la primărie am zis sa o trec pe tatăl meu,

Daca contractul de vanzare cumparare este pe numele dv.ca sa va materializati interesul sa o treceti pe numele tatalui este necesar sa incheiati cu acesta document de tranzactionare bun mobil
In baza contractului de vanzare cumparare,solicitati trecerea bunului mobil pe rolul dv fiscal
ynocentta, utilizator
Deci , eu și tata aveam aceeași adresa ,am cumpărat o masina și actul de vânzare cumpărare l-am pus pe el sa îl facă pentru ca eu aveam datorii și am auzit ca pentru înregistrare la fiscal te condiționează la plata datoriilor și eu știam ca doar atunci când ceri certificatul fiscal Îți cere plata datoriilor , acum sa dea domnul și sa fie așa Cum spuneți dumneavoastră ! În caz contrar de refuza sa facă acest lucru ce pot face ?
cataNFS, utilizator
cataNFS a scris:

Deci , eu și tata aveam aceeași adresa ,am cumpărat o masina și actul de vânzare cumpărare l-am pus pe el sa îl facă pentru ca eu aveam datorii și am auzit ca pentru înregistrare la fiscal te condiționează la plata datoriilor și eu știam ca doar atunci când ceri certificatul fiscal Îți cere plata datoriilor , acum sa dea domnul și sa fie așa Cum spuneți dumneavoastră ! În caz contrar de refuza sa facă acest lucru ce pot face ?

Și în caz de obligare a plății datoriilor va fi obligat sa plătească și datoriile mele sau doar ale lui el având doar plata impozitului care oricum o va plăti ?