Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchiriere spatiu

va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Un PFA autorizata sa desfasoare activitati juridice detine in patrimoniu un apartament unde este si sediu social .Acum a gasit un alt spatiu unde si-a mutat sediul.In aceasta situatie apartamentul doreste sa-l inchirieze,se poate avand in vedere ca ea desfasoara numai activitati juridice avand un singur cod CAEN?
Aceste venituri din inchiriere in D200 se trec la venitui din inchiriere?
Va multumesc,
buna
e mai simplu sa incheiati un contract de comodat cu dvs - persoana fizica si pe urma un contract de subinchiriere.
dvs persoana fizica veti depune declaratia la fisc.