Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Specialist efecte speciale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Specialist efecte speciale

buna ziua . doresc sa aflu daca 1- veniturile din meseria de specialist efecte speciale de film si teatru sunt impozitate ? si 2- daca pe efectele realizate intr-un film pot cere drepturi de autor . va multumesc .
Toate veniturile trebuie declarate la fisc si sunt impozitate si taxate (cas, ass, somaj, etc.). Puteti sa va infiintati o firma (PFA, Intreprindere individuala) la Registrul comertului.
Activitatea dsv trebuie sa se desfasoare in baza unui contract de prestari servicii.
Daca efectele realizate sunt proprietatea dvs., le inregistrati ca atare, iar contractul de prestari servicii il puteti incheia pe drepturi de autor.
Pentru a cunoaste mai multe despre drepturile de autor, va puteti documenta aici [ link extern ]