Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PLATA EXAMENULUI MEDICAL LA ANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PLATA EXAMENULUI MEDICAL LA ANGAJARE

Buna ziua,

As dori, daca se poate, un temei legal cu privire la plata examenului medical la angajare. TREBUIE sa plateasca angajatorul sau angajatul? Cine suporta aceste cheltuieli? Va multumesc!
ART.31 CCM la nivel national (1) Patronul va organiza la angajare si, ulterior, o data pe an, examinarea
medicala a salariatilor, in scopul de a constata daca sunt apti pentru desfasurarea
activitatii in posturile pe care ar urma sa le ocupe sau pe care le ocupa, precum si pentru
prevenirea imbolnavirilor profesionale. Examinarea medicala este gratuita, iar cheltuielile
ocazionate de examinare se vor suporta conform legii. Conditiile concrete urmeaza sa fie
stabilite la nivel de unitate, cu consultarea sindicatelor.
Asadar, ANGAJATORUL este obligat sa suporte cheltuielile cu examenul de medicina muncii.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Plata de catre angajator a examenelor medicale periodice si la angajare este o clauza in orice CCM (daca aveti asa ceva) si este prevazuta si in Legea 19/2006 (Legea sanatatii si securitatii in munca).
HOTÃRÂRE nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor

ART. 7 Angajatorii sunt obligaţi sa asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

ART. 8 (1) Serviciile medicale profilactice prin care se asigura supravegherea sănătăţii lucrătorilor sunt: examenul medical la angajarea în munca, de adaptare, periodic, la reluarea activităţii, promovarea sănătăţii la locul de munca.