Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate.

Domnul X a avut o societate comerciala unde a fost administrator unic, societate ce a fost inchisa prin procedura divolvare-radiere. Bunurile ii revin de drept aceleasi persoane, domnului X, cu acel act primit de la camera de comert care acum este si actul de proprietate. Printre bunuri se numara si 2 masini, care ii revin de drept. Doreste sa le treaca pe numele lui fara sa le schimbe numerele. A mers la o firma de inmatriculari ca sa se ocupe de acesta problema iar doamna de acolo i-a spus ca ii trebuie contract de vanzare-cumparare. Cum poate sa faca act de vanzare-cumparare intre el si el? Ce trebuie facut? Ce pasi sunt de urmat?
Mergeti la alta firma de inmatriculari, doamna nu stie ce face.......
Dar daca doreste sa radieze una dintre masini se poate? Sau trebuie platite acele taxe? Masina este inmatriculata in 2001.