Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Probleme cu FISCUL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Probleme cu FISCUL

Am cateva nelamuriri in legatura cu societatea comerciala SC a parintilor mei. In urma cu 6 luni tatal meu a decedat iar societatea nu mai functioneaza cum trebuie dar aveam datorii la fisc. Mama este si ea actionar la firma iar in urma succesiunii a ramas la firma mama si sora mea. Pe societate este trecut doar hala unde isi desfasura activitatea firma. Vreau sa stiu daca FISCUL poate scoate la vanzare casa sau alte bunuri care sunt pe numele mamei si al surorii mele. Dar lucrul care ma incurca si mai tare este ca locuinta proprietate personala este pusa gaj la banca pentru linia de credit a societatii. Daca aveti idee la acesta problema va rog sa imi scrieti. Va multumesc.
Administratia Finantelor publice va poate deschide procedura insolventei/a falimentului daca nu achitati datoria iar mai rau la masa credala se pot inscrie nu doar ,,fiscul,,, banca etc. cat si altii fata de care societatea mai are datorii.
Multumesc pentru raspun. Nu am inteles exact daca FISC-ul poate scoate casa proprietate personala la vanzare?
Multumesc mult pentru timpul acordat