Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto grav
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto grav

Buna ziua,
In cazul unui accident auto in care soferul vinovat a decedat iar soferul si pasagerii din cealalta masina au suferit rani foarte grave, ce repercusiuni legale pot urma pentru familia soferului decedat? Exista risc de executare silita a imobilului/bunurilor sau se acopera daunele din polita RCA? Daca, prin absurd, nu avea incheiata polita RCA (sincer, nu stiu, probabil ca avea, dar nu ma hazardez), atunci care este calea legala de recuperare a prejudiciilor? Va multumesc!
se introduce in cauza fondul de protectie al victimelor strazii si va plati acel fond
Deci parintii, sotia, copiii pot sa linistiti (ma rog, cat se poate in asa situatie) ca nu vor exista probleme legale pe viitor? Imi pare rau ca trebuie sa intreb, dar vreau sa stiu daca ar trebui sa ma astept la probleme in viitor. Multumesc pentru orice raspuns, orice informatie.