avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilizare factura garantie chirie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilizare factura garantie chirie

Buna ziua.
Am primit o factura de garantie locativa(garantie chirie spatiu) de la proprietarul persoana juridica .
Cum fac inregistrarea contabila?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: b_mihaela , utilizator 14:14, 4 Martie 2014
Multumesc.
Am vazut mai multe opinii ce recomanda debitarea contului 267.
Dar ce cont creditez , in conditiile in care am primit factura de la proprietar(furnizor) si in conditiile in care 267 se debiteaza in contrapartida cu 512,763,766,411,765,768 cf.OMFP 3055/2009 ?
2678 % 401.
OMFP 3055/2009 prevede la Capitolul VII : Functiunea conturilor, a treia fraza faptul ca "functiunea conturilor prezentate in acest capitol nu este limitativa ..."
Este interesant de citit si fraza urmatoarea.

In concluzie creditati 401 sau, daca vreti sa respectati intocmai OMFP 3055, utilizati contul 462.
MULTUMESC MULT

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in contabilitate garantie chirie roxana68 roxana68 1.Firma X factureaza catre un client garantie chirie.Garantia din cate stiu eu se factureaza fara tva.Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarile contabile ... (vezi toată discuția)
Factura neincasata dintr-un contract ce a expirat alexandralazar alexandralazar Am si eu o intrebare.... Am emis o factura pentru prestare de servicii si nu mi-a fost achitata . Intre timp contractul a expirat. Ce trebuie sa fac cu ... (vezi toată discuția)
Taxa de participare la licitatie ion g ion g am platit o taxa de participare la licitatie ,licitatie pe care am castigat-o.imi puteti spune va rog,cum o inregistrez in contab.?banca pe credit cu ce ... (vezi toată discuția)