Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilizare factura garantie chirie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilizare factura garantie chirie

Buna ziua.
Am primit o factura de garantie locativa(garantie chirie spatiu) de la proprietarul persoana juridica .
Cum fac inregistrarea contabila?
Multumesc.
Am vazut mai multe opinii ce recomanda debitarea contului 267.
Dar ce cont creditez , in conditiile in care am primit factura de la proprietar(furnizor) si in conditiile in care 267 se debiteaza in contrapartida cu 512,763,766,411,765,768 cf.OMFP 3055/2009 ?
2678 % 401.
OMFP 3055/2009 prevede la Capitolul VII : Functiunea conturilor, a treia fraza faptul ca "functiunea conturilor prezentate in acest capitol nu este limitativa ..."
Este interesant de citit si fraza urmatoarea.

In concluzie creditati 401 sau, daca vreti sa respectati intocmai OMFP 3055, utilizati contul 462.
MULTUMESC MULT