Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda radar completata cu erori
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda radar completata cu erori

Buna ziua,
Am primit ieri o amenda auto pe care eu o consider completata vag, si anume:
- adresa mea este eronata (locuiesc in jud. Suceava, ei au scris Iasi), insa restul datelor de identificare (nume, prenume, CNP, serie si nr CI, numar auto, data si ora PV) sunt completate corect
- nu se specifica tipul, seria si marca aparatului radar (scrie doar "...cu viteza de 68 kmh control radar..."
- s-a completat la "fapta savarsita este prevazuta de art. 121/1 RAOUG195/2002 rep."; am consultat OUG 195/2002 republicata si intrata in vigoare la 19.01.2013 (conform modificarilor aduse de legea 203/9.11.2012), sursa fiind chiar site-ul Directiei Rutiere, si acest articol (121/1) apare ca fiind ABROGAT.
- conditiile meteo erau ceata usoara si burnita, banuiesc ca ar fi putut influenta calitatea video/foto a probei.
- nu mi s-au prezentat actele aparatului radar (verificare metrologica in termen) si nici atestatul de operator radar al agentului (aveau obligatia sau nu?)
- am obiectat ca "viteza masurata nu este cea reala" si am semnat la mentiuni si la primire PV si am primit PV.

Intrebarea mea este: avand in vedere circumstantele descrise, care sunt sansele de reusita la o eventuala contestatie? Amenda nu este de valoare mare (85 lei in 48 h), insa nu vad de ce ar trebui sa o platesc daca agentul constator, platit din bani publici, nu isi face treaba in mod corect (in speta sa completeze un PV).
As aprecia un raspuns rapid, pentru ca trebuie sa decid daca o platesc in 48h sau aleg varianta contestatiei.
Va multumesc anticipat.
alinch, utilizator
Puteti formula plangere contraventionala si cereti plase foto, înregistrări, etc precum şi documentele prevăzute de Normele metrologice legale pentru funcţionarea cinemometrelor (radarelor) publicate în Monitorul Oficial nr. 1102bis din 07.12.2005: certificatul de omologare a aparatului radar, buletinul de verificare metrologică a aparatului radar în termen de valabilitate şi autorizaţia de operator radar pentru agent. Sansele depind de ce se va depune la dosar insa din experienta va spun ca politia uneori nu detine toate aceste inscrisuri si astfel cresc sansele plangerii dvs.
RAOUG 195/2002, art. 121: (1) Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să respecte viteza maximă admisă pe sectorul de drum pe care circulă şi pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum şi cea impusă prin mijloacele de semnalizare.

Cred ca faceti o confuzie. RAOUG 195/2002 este "Regulamentul de aplicare a ordonantei de urgenta", un act diferit fata de OUG 195/2002.
Asa este, aveti dreptate, am confundat eu OUG cu RAOUG.
Oricum, avand invedere celelalte aspecte mentionate mai sus, care ar fi sansele de reusita ale unei contestatii (adresa domiciliu incorecta + nu s-au mentionat tipul, marca, seria si valabilitatea aparatului radar + conditii meteo nefavorabile unei inregistrari clare).
Multumesc.

raduhanta a scris:

RAOUG 195/2002, art. 121: (1) Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să respecte viteza maximă admisă pe sectorul de drum pe care circulă şi pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum şi cea impusă prin mijloacele de semnalizare.

Cred ca faceti o confuzie. RAOUG 195/2002 este "Regulamentul de aplicare a ordonantei de urgenta", un act diferit fata de OUG 195/2002.

Cum va-am spus anterior, depinde daca cei de la politie au in regula aceste documente. Am avut plangeri admise pe imposibilitatea de dovedire a legalitatii masuratorilor efectuate, asa ca poate merita sa incercati.