avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie proces verbal rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie proces verbal rutier

Am condus cu 63 km /h unde era limita de 50, in afara localitatii. Le-am cerut sa imi arate certificatul privind omologarea si verificarea metrologica a aparatului radar dar nu mi-au fost prezentate. Nu am semnat procesul verbal, iar acasa in plic mi-a venit doar procesul verbal. Pot sa invoc prezumtia de nevinovatie avand in vedere faptul ca nu mi-a fost trimisa poza sau doar in instanta, in conditiile in care politia nu prezinta actele? Eventual pe ce motive in fapt si in drept as putea contesta procesul verbal? Mentionez ca nu am mai avut *abateri* si fapta nu constituia un pericol, avand in vedere ca era situata in afara localitatii limita.
Mentionez ca la descrierea faptei se mentioneaza doar marca autoturismului meu, viteza, inregistrat cu mijloc tehnic omologat si verificat metrologic montat pe auto cu nr....stationat. Este insa obligat agentul sa mentioneze in procesul-verbal, la rubrica descrierii faptei, marca, tipul, seria si numarul aparatului radar folosit (cinemometrul-radar)??? obligatia este data de art. 109 din OUG nr. 195/2002 Republicata. Norma de Metrologie Legala NML 021-05 din 23.11.2005 (publicata in Monitorul Oficial nr. 1.102 bis din 07.12.2005), prevede la art. 4.3: „Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate si sunt insotite de buletinul de verificare metrologica in termen de valabilitate". Multumesc,

Ultima modificare: Joi, 27 Mai 2010
ContSters126583, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters126583 , utilizator 22:52, 27 Mai 2010
treb sa-l contestati in 15 zile de la data primirii si puteti sa cereti in instanta acel certificat...
Mentionez ca la descrierea faptei se mentioneaza doar marca autoturismului meu, viteza, inregistrat cu mijloc tehnic omologat si verificat metrologic montat pe auto cu nr....stationat. Este insa obligat agentul sa mentioneze in procesul-verbal, la rubrica descrierii faptei, marca, tipul, seria si numarul aparatului radar folosit (cinemometrul-radar)??? obligatia este data de art. 109 din OUG nr. 195/2002 Republicata.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar the_power_25xxxx the_power_25xxxx A m contestat o amneda de radar+ suspendare permis :D As avea cateva intrebari: 1 Trebuia trecut in P-V seria si nr ap radar? 2 nr de inmatriculare al auto. ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda Avecc Avecc Buna ziua, Va rog cei care aveti experineta sa aruncati un ochi peste aceasta plangere si sa imi spuneti daca este ok. Vreau sa o trimit ... (vezi toată discuția)
Certificatul de omologare al cinemometrului.... awbdan awbdan Am fost surprins in localitate cu 114 km/h ( radar stationar), am cerut politistului certificatul de omologare, cerificat de operator radar, si ordin de ... (vezi toată discuția)