avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Buna ziua,
Intro zi ma grabeam sa ajung la spital iar masina din fata nu se dadea la o parte. imi tinea calea in ciuada semnalelor. Am reusit in final sa-l depasesc dar am prins culoarea rosu la semafor, asa ca am oprit.
Lam vazut pe individ in spate ca a iesit din masina si urla. Am coborat si ma acuza ca iam lovit masina. Avea intr-adevar bara din spate pe stanga foarte zgariata si cu urme de al; m-am uitat la masina mea de culoare gri, daca are ceva pe partea dreapta(pt ca daca il loveam eu tb sa fie si masina mea avariata) dar nu exista nici o avarie, nici macar o zgarietura, ceea ce ma dus la concluzia ca nu lam lovit eu....asa ca miam vazut de drum. Acum dupa 2 luni am primit instiintare de accident usor in trafic.

Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac...... care sunt urmarile.


Cu multumiri anticipate
Cel mai recent răspuns: eugen68octavian , utilizator 15:54, 5 Martie 2014
Buna ziua,

Instiintare sau proces-verbal de contraventie? Si ce scrie in acel act?

Daca dvs nu aveti martori si ati si parasit locul presupului accident, deci nu puteti dovedi contrariul, cel care a fost la politie si a declarat accidentul e prezumat a avea dreptate...

GiorgianaLarisa a scris:

Buna ziua,
Intro zi ma grabeam sa ajung la spital iar masina din fata nu se dadea la o parte. imi tinea calea in ciuada semnalelor. Am reusit in final sa-l depasesc dar am prins culoarea rosu la semafor, asa ca am oprit.
Lam vazut pe individ in spate ca a iesit din masina si urla. Am coborat si ma acuza ca iam lovit masina. Avea intr-adevar bara din spate pe stanga foarte zgariata si cu urme de al; m-am uitat la masina mea de culoare gri, daca are ceva pe partea dreapta(pt ca daca il loveam eu tb sa fie si masina mea avariata) dar nu exista nici o avarie, nici macar o zgarietura, ceea ce ma dus la concluzia ca nu lam lovit eu....asa ca miam vazut de drum. Acum dupa 2 luni am primit instiintare de accident usor in trafic.

Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac...... care sunt urmarile.


Cu multumiri anticipate

Bună ziua.
[EDITAT]. Pentru că va trebui să redactaţi o plângere, dacă vă veţi decide să contestaţi la judecătoria de care aparţineţi, pv -ul prin care [EDITAT - politia] rutieră vă suspendă dreptul de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile că nu v-aţi prezentat în termen de 24 de ore de la producerea accidentului la ei acolo. Dacă aţi fi fost mai puţin grăbită şi puţin mai atentă în trafic şi de asemenea mai chibzuită, aţi fi rămas pe loc, aţi fi rezolvat amiabil cazul, sau dacă nu, vă duceaţi pe loc la miliţie, că nenea ăla urlător sigur vedea până la numărul dumneavoastră ca să-l poată citi şi reţine. Cum el avea julituri pe maşină era clar că fusese lovit şi [EDITA - politistului] nu-i trebuie mai mult.
Acum... e cam târziu şi mortul de la groapă nu se mai întoarce. O să staţi puţin pe dreapta, 3o de zile, şi altădată o să vă gândiţi de două ori înainte de a vă grăbi.

Ultima modificare: Luni, 10 Martie 2014
Ioan Ciobanu, Expert judiciar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea video poate fi proba in instanta? Marian Jumara Marian Jumara Am avut un accident de circulatie .Am patruns pe culoarea verde a semaforului electric pe directia inainte, si dupa ce am trecut de centrul intersectiei am ... (vezi toată discuția)
Lmplicat intr-un accident rutier fara voia mea mitilias mitilias buna ziua ! ieri am fost implicat intr-un accident rutier fara voia mea ...ajuns in apropierea unei intersectii semaforizate , circulam pe banda 1 ,sens ... (vezi toată discuția)
Firma de asigurare nu despagubeste accident rutier mariusbv81 mariusbv81 Buna ziua. In data de 15 August conduceam auto personal din directia Alba catre Teius, iar la un momentdat eram in depasirea altui autovehicul cand si acesta a ... (vezi toată discuția)