avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Ce capete de cerere pot face la CEDO intr-un litigiu ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Ce capete de cerere pot face la CEDO intr-un litigiu de munca

Am avut pe rol un litigiu de munca. Nu am avut un proces echitabil, incalcandumi-se mai multe drepturi. Am epuizat toate caile de atac din Romania. Doresc sa ma adresez CEDO. Ce anume pot solicita la CEDO?
- despagubiri banesti?
- dispunerea rejudecarii cauzei?
- pot solicita reincadrarea in functia avuta anterior cu plata salariilor din data concedierii pana la reincadrare?
Nu stiu ce se poate solicita si cum sa procedez dupa aceea daca se aproba cererea pentru judecare.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 22:28, 4 Martie 2014
rosiorilor a scris:


Am avut pe rol un litigiu de munca. Nu am avut un proces echitabil, incalcandumi-se mai multe ....Ce anume pot solicita la CEDO?
- despagubiri banesti?
- dispunerea rejudecarii cauzei?
- pot solicita reincadrarea in functia avuta anterior cu plata salariilor din data concedierii pana la reincadrare?
.......


CEDo acorda numai despagubiri , nu poate dispune altceva.

In cazul in care CEDO va da castig de cauza, atunci puteti solicita in tara revizuirea hotararii respective.
la CEDO doar daune se pot solicita.ca le primiti aia e alta poveste.trebuie sa contactati un avocat care a mai facut asta si va poate indruma
Stimat forumist,

Sumele de bani care se pot cere de la Curtea Europeană pot avea următorul titlu:

* daune morale. pentru violarea drepturilor protejate de Convenție,
* daune materiale,
- cheltuielile efectuate cu procedura,
- daune reprezentând prejudiciul efectiv produs

În anumite condiții, mai des întâlnite în cazurile privitoare la violarea dreptului de proprietate, se poate cere obligarea Statului de a restitui bunul, ca obligație alternativă la plata contravalorii acestuia, dar nu acesta este cazul arătat de către dvs.

Cu stimă

Ultima modificare: Marți, 4 Martie 2014
andreigrigoriu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Epuizare instante in romania ana_dark84 ana_dark84 Buna ziua! Lucrez in invatamant si am initiat un proces la tribunal impotriva scolii pe care l-am castigat cu posibilitatea scolii de a face apel. Scoala a ... (vezi toată discuția)
L221/2009 asud asud Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce s-a mai intamplat cu L221/2009,legea care privea detinutii politici?Eu am o hotarare definitiva si irevocabila, dar nu mi ... (vezi toată discuția)
Procedura cedo si daune pentru calificarea motivelor de recurs ca fiind inadmisibile eagle_free eagle_free Buna seara, Va solicit ajutorul pentru a promova o actiune la CEDO pentru tatal meu, care s-a judecat pentru o actiune in contencios administrativ de ... (vezi toată discuția)