Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Ce capete de cerere pot face la CEDO intr-un litigiu ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Ce capete de cerere pot face la CEDO intr-un litigiu de munca

Am avut pe rol un litigiu de munca. Nu am avut un proces echitabil, incalcandumi-se mai multe drepturi. Am epuizat toate caile de atac din Romania. Doresc sa ma adresez CEDO. Ce anume pot solicita la CEDO?
- despagubiri banesti?
- dispunerea rejudecarii cauzei?
- pot solicita reincadrarea in functia avuta anterior cu plata salariilor din data concedierii pana la reincadrare?
Nu stiu ce se poate solicita si cum sa procedez dupa aceea daca se aproba cererea pentru judecare.
Multumesc.
rosiorilor a scris:

Am avut pe rol un litigiu de munca. Nu am avut un proces echitabil, incalcandumi-se mai multe ....Ce anume pot solicita la CEDO?
- despagubiri banesti?
- dispunerea rejudecarii cauzei?
- pot solicita reincadrarea in functia avuta anterior cu plata salariilor din data concedierii pana la reincadrare?
.......

CEDo acorda numai despagubiri , nu poate dispune altceva.

In cazul in care CEDO va da castig de cauza, atunci puteti solicita in tara revizuirea hotararii respective.
la CEDO doar daune se pot solicita.ca le primiti aia e alta poveste.trebuie sa contactati un avocat care a mai facut asta si va poate indruma
Stimat forumist,

Sumele de bani care se pot cere de la Curtea Europeană pot avea următorul titlu:

* daune morale. pentru violarea drepturilor protejate de Convenție,
* daune materiale,
- cheltuielile efectuate cu procedura,
- daune reprezentând prejudiciul efectiv produs

În anumite condiții, mai des întâlnite în cazurile privitoare la violarea dreptului de proprietate, se poate cere obligarea Statului de a restitui bunul, ca obligație alternativă la plata contravalorii acestuia, dar nu acesta este cazul arătat de către dvs.

Cu stimă

andreigrigoriu, moderator