Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz poprire pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz poprire pensie de intretinere

Un individ X este obligat prin hot. jud. definitiva sa plateasca pensie de intretinere in favoarea copilului. Ca de obicei, acesta nu plateste si fosta sotie e nevoita sa faca plangere penala. Individul este angajat cu carte de munca la societatea Y srl. Pentru a nu mai sta pe drumuri cu plangerile, fosta sotie trimite hotararea judecatoreasca la societate pentru a se proceda la poprire pe salariu din oficiu, indicand totodata si contul in care sa se vireze pensia de intretinere. Odata cu hot. jud., fosta a mai trimis o copie de pe actul de identitate si o copie de certificatul de nastere al copilului indreptatit sa primesca pensia. Societatea i-a raspuns ca nu poate sa faca acest lucru si a refuzat sa procedeze la poprire. E corect acest lucru? Care ar fi argumentele legislative sau ce ar trebui sa faca concret pentru a se proceda la poprire si astfel sa evite drumurile la parchet sau politie?
Ar trebui sa apeleze la serviciile unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti, urmand ca toate cheltuielile cu executarea sa fie recuperate de la debitor.
Procedand in acest mod venitul debitorului va fi poprit lunar, iar mama va fi scutita de drumuri, bani si timp pentru recuperarea drepturilor minorului.
simonette12 a scris:

Ar trebui sa apeleze la serviciile unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti, urmand ca toate cheltuielile cu executarea sa fie recuperate de la debitor.
Procedand in acest mod venitul debitorului va fi poprit lunar, iar mama va fi scutita de drumuri, bani si timp pentru recuperarea drepturilor minorului.

Dar potrivit noului Cod Civil nu au devenit executorii aceste hotarari? E nevoie de executor? Ar putea sa atraga atentia persoanei responsabile de nepunerea in aplicare a hot jud, fara a apela la executor judecatoresc, ca isi rezerva derptul de a formula plangere penala pentru abuz in serviciu ?