avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz poprire pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz poprire pensie de intretinere

Un individ X este obligat prin hot. jud. definitiva sa plateasca pensie de intretinere in favoarea copilului. Ca de obicei, acesta nu plateste si fosta sotie e nevoita sa faca plangere penala. Individul este angajat cu carte de munca la societatea Y srl. Pentru a nu mai sta pe drumuri cu plangerile, fosta sotie trimite hotararea judecatoreasca la societate pentru a se proceda la poprire pe salariu din oficiu, indicand totodata si contul in care sa se vireze pensia de intretinere. Odata cu hot. jud., fosta a mai trimis o copie de pe actul de identitate si o copie de certificatul de nastere al copilului indreptatit sa primesca pensia. Societatea i-a raspuns ca nu poate sa faca acest lucru si a refuzat sa procedeze la poprire. E corect acest lucru? Care ar fi argumentele legislative sau ce ar trebui sa faca concret pentru a se proceda la poprire si astfel sa evite drumurile la parchet sau politie?
Cel mai recent răspuns: vldstf , utilizator 23:14, 4 Martie 2014
Ar trebui sa apeleze la serviciile unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti, urmand ca toate cheltuielile cu executarea sa fie recuperate de la debitor.
Procedand in acest mod venitul debitorului va fi poprit lunar, iar mama va fi scutita de drumuri, bani si timp pentru recuperarea drepturilor minorului.
simonette12 a scris:

Ar trebui sa apeleze la serviciile unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti, urmand ca toate cheltuielile cu executarea sa fie recuperate de la debitor.
Procedand in acest mod venitul debitorului va fi poprit lunar, iar mama va fi scutita de drumuri, bani si timp pentru recuperarea drepturilor minorului.


Dar potrivit noului Cod Civil nu au devenit executorii aceste hotarari? E nevoie de executor? Ar putea sa atraga atentia persoanei responsabile de nepunerea in aplicare a hot jud, fara a apela la executor judecatoresc, ca isi rezerva derptul de a formula plangere penala pentru abuz in serviciu ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara carmen27_06 carmen27_06 La inceputul lunii aprilie 2010 am fost anuntata de societatea unde fostul sot lucra faptul ca acesta nu s-a mai prezentat la munca, deci de la 1 aprilie nu am ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa fac ca pensia alimentara sa intre direct in contul meu, fostul sot fiind rau platnic dana_1975 dana_1975 Buna ziua. Sunt divortata de 15 ani si de atunci din doua in doua luni ii fac plangere la politie fostului sot pt abandon de familie. Sincer, m-am saturat sa ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie alimentara- cum pot recupera pensia restanta ? roxanaioana2013 roxanaioana2013 buna ziua.mam divortat in 2011,in urma casatoriei a rezultat un minor....instanta a decis ca tatal copilului sa dea pensie alimentara 170 ron.de atunci si pana ... (vezi toată discuția)