Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitate TVA si cheltuiala la bonuri fiscale?!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitate TVA si cheltuiala la bonuri fiscale?!

HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea (urgenta) e daca acest ordin 293/2006 mai e in vigoare sau nu? Se mai poate deduce cheltuiala la bonurile fiscale cu valoarea sub 100 lei la calculul impozitului pe profit?
Dar la bonurile de combustibil, se mai deduce TVA-ul cf Ordinului 293/2006?
La mu;ti ani celor care isi serbeaza astazi numele si ziua de nastere!
Multumesc anticipat!
Pentru ca zi de zi ne intalnim cu acest aspect si nu putem acorda deductibilitate pt bonuri fiscale, in afara de carburanti. Mi-e mila de saracii contribuabili, ca de fapt ei au cheltuit acei bani, dari nu solicita factura fiscala pentru o suma asa de mica, dar cand ele se aduna....e greu sa achiti si majorari + TVA-ul.
esz lajos a scris:

Pentru ca zi de zi ne intalnim cu acest aspect si nu putem acorda deductibilitate pt bonuri fiscale, in afara de carburanti. Mi-e mila de saracii contribuabili, ca de fapt ei au cheltuit acei bani, dari nu solicita factura fiscala pentru o suma asa de mica, dar cand ele se aduna....e greu sa achiti si majorari + TVA-ul.

Daca va este mila de contribuabil... sunteti o exceptie! Noi, contribuabilii, nu prea ne intalnim cu asemenea inspectori in fiecare zi!

Toata stima!
esz lajos a scris:

Pentru ca zi de zi ne intalnim cu acest aspect si nu putem acorda deductibilitate pt bonuri fiscale, in afara de carburanti. Mi-e mila de saracii contribuabili, ca de fapt ei au cheltuit acei bani, dari nu solicita factura fiscala pentru o suma asa de mica, dar cand ele se aduna....e greu sa achiti si majorari + TVA-ul.

Dintr-o formulare neatenta, poate am lasat impresia ca sustin deductibilitatea tva de pe bonurile sub 100 lei, altele decat cele de combustibili...nu, eu sustineam doar deductibilitatea cheltuiellilorde pe bonurile fiscale cu valoare mai mica de 100 lei...cu tva-ul e clar, de ani buni, cred, ptr toti participantii la acest forum...din pacate (ptr ei), se pare ca mai exista si contribuabili care inca nu cunosc acest aspect...
in aceeasi calitate lamuriti-ne, va rog, despre deductibilitatea cheltuielilor privind combustibilul de pe bonurile fiscale , avand in vedere si og 34/2009, hot 488/2009, precum si deductibilitatea cheltuielilor de pe bonurile fiscale sub 100 lei.
eu, sincer, mi-am prins urechile.
Se pare ca organul de control nu mai poate sa ne ajute acum, sau nu va mai este mila de sarmanii contribuabili?
poate ne ajutati cu un raspuns asa "mai oficial" :O , sa iesim si noi din ceata asta ....
o seara buna