Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie

am 30ani,necasatorit,un loc de munca stabil si bine remunerat,o locuinta proprietate personala si doresc sa adopt un copil dintr-un orfelinat,de preferinta ,in varsta de cateva luni.Conform legislatiei din Romania este posibil acest lucru?
Etapele procedurii de adoptie

I. Atestarea ca persoană/familie aptă să adopte

1. Evaluarea garanţiilor morale şi a condiţiilor materiale(evaluarea psihosocială şi pregătirea pentru asumarea rolului de părinte)

La cererea de evaluare pentru obţinerea atestatului de persoană/familie aptă să adopte adresată direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei rază teritorială domiciliază solicitanţii, aceştia trebuie să anexeze următoarele acte:

copie de pe buletinul/cartea de identitate
copii legalizate ale actelor de stare civilă(certificat de naştere/ căsătorie/hotărâre de divorţ)
copie legalizată de pe titlul de proprietate sau alt titlu care să ateste dreptul de folosinţă a locuinţei
certificat de cazier judiciar
certificat medical tip Ministerul Sănătăţii
adeverinţe de venit
caracterizări de la locul de muncă(minim două pentru fiecare persoană/membru al cuplului conjugal)
declaraţie notarială că nu au fost decăzuţi din drepturile părinteşti
declaraţie privind motivaţia adopţiei şi aşteptări legate de copil(sex, vârstă, situaţia psihosociomedicală)
declaraţie privind indicarea motivelor pentru care unul din soţi nu adoptă, în cazul în care cererea este formulată numai de către unul dintre soţi şi celălalt nu se asociază la cerere
certificatul de cazier judiciar al persoanelor cu care locuieşte solicitantul
certificat medical privind starea de sănătate a celorlalte persoane cu care locuieşte solicitantul
2. Eliberarea atestatului de persoană/familie aptă să adopte (atestatul este valabil pentru o perioadă de un an de la data emiterii)

Obţinerea atestatului nu este necesară în următoarele cazuri:

pentru adopţia persoanei majore,
pentru adopţia copilului de către soţul părintelui firesc sau adoptiv.
II. Încredinţarea în vederea adopţiei(minim 90 de zile)

alegerea celei mai potrivite persoane/familii pentru copil,
efectuarea de vizite bilunare în vederea monitorizării evoluţiei relaţiilor copil-persoană/familie,
încredinţarea în vederea adopţiei se face de către instanţa judecătorească competentă.
III. Încuviinţarea adopţiei
consimţământul copilului peste 10 ani dat în faţa instanţei de judecată
consimţământul adoptatorului dat în faţa instanţei de judecată
instanţa de judecată admite cererea de încuviinţarea a adopţiei numai în interesul superior al copilului
Cererea de încuviinţare a adopţiei poate fi introdusă direct de adoptator sau de direcţia de la domiciliul acestora, la sfârşitul perioadei de încredinţare în vederea adopţiei, fiind însoţită de următoarele acte:
certificatul de naştere al copilului, în copie legalizată;
certificatul medical privind starea de sănătate a copilului;
atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
hotărârea judecătorească irevocabilă de încredinţare în vederea adopţiei;
certificatele de naştere ale adoptatorului sau ale soţului şi soţiei din familia adoptatoare, în copie legalizată;
certificatul de căsătorie al adoptatorului sau al soţilor din familia adoptatoare, în copie legalizată;
cazierul judiciar al adoptatorului sau, după caz, al fiecărui membru al familiei adoptatoare;
certificatul medical privind starea de sănătate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista căruia este înscris;
documentele doveditoare cu privire la exprimarea consimţământului părinţilor fireşti, în măsura în care nu s-a pronunţat anterior o hotărâre judecătorească de încuviinţare a deschiderii procedurii adopţiei interne a copilului;
raport final referitor la evoluţia relaţiilor dintre copil şi persoana/familia adoptatoare, ce se comunică instanţei de judecată la sfârşitul perioadei de încredinţare în vederea adopţiei.
IV. Post-adopţia(2 ani)

rapoarte trimestriale asupra evoluţiei relaţiilor copil-persoană/familie adoptatoare,
servicii postadopţie.
Legislatie

Legea nr. 273/2004 privind regimul juridic al adopţiei;
Hotărârea Guvernului nr. 1435/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adopţiei;
Ordin nr. 45/2004 pentru aprobarea standardelor minime obligatorii privind procedura adopţiei interne.
OUG nr. 102/2008, ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei.

daca deja copilul il stiti ca este al dvs...adica ii sunteti tatal biologic, nu e nevoie sa-l adoptati ci doar sa-l recunoasteti.
puteti sa-l recunoasteti oricand, in viata -prin declaratie la starea civila si prin testament.

av.m.vasilescu

Buna ziua.In cazul in care un copil ce n-a fot recunoscut de tatal biologic se vrea a fie adoptat de un altul cum se procedeaza? Multumesc anticipat pt raspuns !

raspuns pentru Dedee:

In situatia in care minorul nu a fost recunoscut de tatal sau biologic, iar dvs doriti sa-l adoptati, aveti la indemana o posibilitate mai rapida decat adoptia, respectiv sa mergeti la starea civila si sa declarati ca dvs sunteti tatal minorului.
Va puteti adresa Asociatiei Catharsis din Brasov.Aceasta este specializata in servicii psiho-sociale pentru protectia copilului si familiei.
Eu.ro.lex scrie:
"Va puteti adresa Asociatiei Catharsis din Brasov.Aceasta este specializata in servicii psiho-sociale pentru protectia copilului si familiei. "

Asociatiile din Romania nu sunt abilitate sa perfecteze nici un fel de acte de adoptie. Domnul in cauza nu solicita servicii psiho-sociale, ci doreste sa stie cum poate adopta un copil.
Singuul organ legal abilitat de a incepe procedura adoptiei, este DGASPC unde se si depun actele de adoptie. Acesta eliebereaza un atesta de parinte adoptiv, si efectueaza in continuare celeelte acte de incredintare a minorului adoptabil parintelui adoptiv si apoi instanta se va pronunta cu privire la institutirea adoptie cu privire la minorul respectiv.