Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Respingere dosar somaj....
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Respingere dosar somaj....

Buna ziua ,
Am depus actele de somaj in data de 20.02.3014...mi s.a dat carnetul de somer iar astazi cand m.am prezentat pentru viza lunara mi s.a spus ca dosarul a fost respins pe motivul neandeplinurii stagiului de cotizare la somaj in ultimile 24 de luni....precizez ca in perioada 13.04.2011-13.04.2013 am fost in concediu de crestere copil pana la 2 ani....mi s.a cerut la depunerea dosarului stagiul de cotizare de la fostele locuri de munca....am cavut contracte de munca cu norma intreaga dupa cum urmeaza :
13.04.2011 concediu de crestere copil 2 ani
Cum se calculeaza stagiul de cotizare , 2 ani anterior concediului de crestere copil??
Va multumesc anticipat!

1. Dupa revenirea din concediu crestere copil (CCC) cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj, eligibile pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, sunt formate din lunile lucrate dupa ce ati reluat activitatea la acre se adauga (pana la 12 ) luni de dinainte de a intra in CCC.

2. Nu sunt stagii de cotizare la somaj nici perioadele in care ati fost in concedii medicale deci se vor lua luni lucrate de dinaintea acestora.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1.1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevãzutã la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;

4. Perioadele de CCC si de concedii medicale sunt perioade care suspenda raporturile de munca si atunci se merge inapoi pana se gasesc cele 12 luni eligibile.

5. Cereti explicatii la Agentia de Somaj si daca nu ca multumesc acestea faceti o sesizare la ANOFM, pe e-mail, la: anofm@anofm.ro

Sa inteleg ca trebuiesc sa fie 12 luni lucrate consecutiv fara intrerupei?
Conform desfasuratorului stagiului de cotizare am 1 an ,9luni si 3 zile de la ITM Timis si 3 ani,2luni si 3zile de la ITM Bucuresti....
Va rog sa ma ajutati sa inteleg prescurtarile de pe desfasurator si daca puteti sa imi spuneti care dintre coloane se calculeaza....

Baza de calcul
Contributia datorata
TC
NOL
NON
NOEL/NOS
NOSST/NZSST
SB
TASCA

Va multumesc mult!!

Nu este neaparat obligatoriu sa fie 12 luni consecutive ci sa se adune 12 luni asa cum v-am spus in mesajul anterior.
Daca in data de 20.02.2014 ati depus actele , atunci de la aceasta data se calculeaza inapoi cele 24 luni , fara a se lua in calcul perioadele de supendare a c.i.m.

In speta, aveti :
13.04.2013 - 20.02.2014 - perioada eligibila
20.01.2010 - 13.04.2011 - perioada eligibila

In perioadele 07.05 -23.06.2010, 01.01.2011 - 13.04.2011 si 13.04.2013 -20.02.2014 ce statut ati avut?
In perioadele 07.05-23.06.2010 am fost...in cautarea unui loc de munca...adica niciun statut :) deoarece am plecat prin demisie... 13.04.2011-13.04.2013 CCC pana la 2 ani... 13.04.2013-10.02.2014 tot casnica deoarece firma de unde am intrat in CCC se afla in insolventa...