Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Urgent,va rog frumos am nevoie de ajutorul vostru!!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Urgent,va rog frumos am nevoie de ajutorul vostru!!!

Buna ziua,am nevoie urgent de ajutorul vostru,va rog frumos.
Lucrez la un supermarket din Pitesti,cu un program in cursul saptamanii impartit in doua schimburi,in urmatoarele intervale de ore,schimbul: 1. 7:30-15:30
Cand lucrez in cursul saptamanii schimbul 1,sambata lucrez de la orele 9:00-22:00 si sunt libera duminica,iar la schimbul 2 invers.As dori sa aflu cate ore lucrez in plus,si cate libere trebuie sa am? Am lucrat in ziua de Pasti de la 12:300-21:00 iar a 2-a zi am fost libera.Trebuia sa ma plateasca pentru aceasta zi?Daca da, cat la %?
Multumesc frumos
Va rog eu frumos,puteti sa imi raspundeti si mie la aceasta problema,am nevoie urgent,va rog mult de tot. Va multumesc.
andreea_060686 a scris:

Art. 53
(1) Zilele de sarbatoare legala în care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Paste;
- 1 Mai;
- 1 Decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele doua sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele crestine, pentru persoanele partinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Codul muncii adnotat
In codul muncii gasiti raspunsul in art.134 si art. 137 alin. (2)

Art.134, daca nu ma insel, a fost completat cu prima si a doua zi de Rusalii si Adormirea Maicii Domnului

Pt. desfacerea CIM formulati angajatorului o cerere prin care solictati desfacerea CIM conf. art.55 lit.B, (acordul partilor) din Codul Muncii, incepand cu data de.... (2Mai -de ex.), iar pt demisie art.79 cu obligativitatea efectuarii preavizului mentionat in CIM, de obicei 15 zile si asigurati-va ca demisia dv a fost inregsitrata.
Delia Popescu, Contabil
Zilele de concediu de odihna sunt zile libere platite.
Pe perioada concediului de odihna nu se primesc bonuri de masa
Zilele lucrate in plus se compenseaza cu zile libere platite.
Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere PLATITE în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.