avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa tatal decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa tatal decedat

Buna seara a-ti putea va rog sa ma indrumati si pe mine intr-o problema si anume:
Tatal meu dupa despartirea de mama mea s-a recasatorit ,actuala sa sotie avand un fiu din prima sa casatorie,iar cu tatal meu nu au avut copii,eu fiind unica sa fica.Acum 3 ani tatal meu a decedat iar cu cateva luni inainte a facut un fel de contract pe casa cu drept de intretinere ca fiul si nora actualei sale sotii sa aiba grija de bunica mea,mama tatalui meu. As dori sa stiu daca am si eu drept la acea casa sau daca se poate ataca in instanta? Va multumesc,anticipat.
Cel mai recent răspuns: pusa2mimi , utilizator 22:25, 6 Martie 2014
gerberga a scris:

Daca nu s-a facut sucesiunea dupa bunicul, atunci aceasta ar trebui facuta, mostenitori fiind si bunica dvs si dvs.si sotia supravietuitoare.


Multumesc dar la casa nu pot avea si eu drept? Ce imi puteti spune?
Nu ati specificat nicaieri a cui a fost casa(numai a tatalui dvs., a lui si a sotiei a II-a, a bunicului?)
pusa2mimi a scris:

Nu ati specificat nicaieri a cui a fost casa(numai a tatalui dvs., a lui si a sotiei a II-a, a bunicului?)


Casa a fost a bunicului meu si banuiesc ca a trecut-o pe tatal meu din moment ce a facut contract de intretinere pe fiul actualei sale sotii.
Solicitati un extras CF de informare ca sa vedeti pe cine este imobilul.In functie de datele inscrise acolo puteti sa vedeti daca mai aveti sanse la imobil sau nu.Daca bunica traieste ,la succesiunea dupa bunicul avea si ea parte nu numai tatal dvs.Poate tatal dvs. i-a facut contract fiului sotiei numai pe partea lui de imobil, nu si pe partea bunicii, deci extras CF!Mai este o problema. Daca tatal dvs. a decedat acum 3 ani ati dat o declaratie de acceptare a succesiunii in termen de 6 luni?
pusa2mimi a scris:

Solicitati un extras CF de informare ca sa vedeti pe cine este imobilul.In functie de datele inscrise acolo puteti sa vedeti daca mai aveti sanse la imobil sau nu.Daca bunica traieste ,la succesiunea dupa bunicul avea si ea parte nu numai tatal dvs.Poate tatal dvs. i-a facut contract fiului sotiei numai pe partea lui de imobil, nu si pe partea bunicii, deci extras CF!Mai este o problema. Daca tatal dvs. a decedat acum 3 ani ati dat o declaratie de acceptare a succesiunii in termen de 6 luni?


Din CF arata ca imobilul este trecut de tatal meu pe fiul sotiei sale insa nu stiu sigur daca doar partea sa sau si cea a bunicii. Totusi nu inteleg cum a putut trece pe fiul sotiei sale cand tatal meu mai are un frate care traieste numai ca dupa casatorie el s-a mutat la sotia sa,dar totusi avea si el drept nu? Nu stiu cum casa de pe bunicul a ajuns pe tata si apoi pe fiul sotiei sale. Iar referitoe la declaratie nu am facut nici una.Ce fel de declaratie este vorba? Si de ce trebuia facuta in termen de 6 luni de la decesul tatalui meu?

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa tatal decedat marystanga marystanga Buna ziua as dori sa ma ajutati inca la o problema si anume faptul doresc sa vad ce drept as avea dupa tatal meu care a decedat,fiind unica si singura sa ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager si clauza de intretinere oxi2009 oxi2009 BUNA ZIUA, Am o problema referitore la contractul de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager si cu caluza de intretinere. Bunicul meu a facut un ... (vezi toată discuția)
Mostenire - contestare contract intretinere vydy_remus vydy_remus Buna ziua, Bunicii aveau 3 proprietati: o curte cu 2 case si 2 terenuri (unul de 6000mp si altul de 4000mp). Bunicul a decedat acum 25 de ani iar ... (vezi toată discuția)