Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credite

Buna dimineata!
Sotia mea are un Act Aditional la un Card de Credit Cetelem
pentru reesalonarea creditului de 3057 ron pe o perioada
de 120 de luni cu o rata lunara de 72 ron
Din cauza faptului ca a ramas fara serviciu nu a mai platit ratele
din luna Iunie 2013 , interesandu-se la Cetelem i-a fost adus la cunostinta
ca daca nu plateste suma de 3600 in doua transe (15 martie si 30 martie)
dosarul va fi inaintat unui executor judecatoresc pentru poprire
Va rog sa-mi spuneti daca pana in data de 30 martie platesc
cca 3 rate a 72 ron se intrerupe sau se amana inaintarea dosarului catre executor?
Va multumesc anticipat
ContSters315938, utilizator
Buna ziua,
La data de 30 martie termenul pe care vi l-au precizat posibil sa fie inaintat dosarul la executorul judecatoresc. Faptul ca sotia dvs nu a mai platit din iunie 2013 pana acum, au avut termen suficient de a executa silit creanta, probabil au sperat ca mai achitati intre timp. Si aceasta forma de amenintare cu 30 martie, e tot o modalitate de impunere a platii prin frica. Ce trebuie sa intelegeti este ca nimic nu ii opreste sa va execute silit in orice moment, pentru ca sotia dvs a incalcat termenii actului aditional, acum ei doar mai incaseaza rate prin intimidare. Faptul ca ati plati o rata sau doua, poate fi o modalitate ca ei sa nu va execute silit, asta daca si au ce sa execute.
Doresc sa fac o rectificare la cele spuse de mine
Cetelem i-a adus la cunostinta sotiei (telefonic)
sa plateasca in doua transe suma de 3600 ron
o transa in luna MARTIE si una in APRILIE (si nu ambele in luna Martie)
Stiam ca potrivit legii orice plata catre creditor intrerupe inaintarea
dosarului catre executor...totodata mi-e frica sa nu platesc degeaba
aceste 3 rate catre Cetelem fara ca ei sa ia in considerare acest lucru
iar aceste rate sa se piarda exact asa cum s-au pierdut si celelalte
24 de rate a 72 de ron achitate , pentru care avem chitante!
Este strigator la cer sa primesti un credit de 3000 de ron
sa achiti rate 2 ani si pentru o intarziere de 7 luni si ceva
sa-ti comunice ca ai de platit 3600 ron!
Va multumesc anticipat!
ContSters315938, utilizator
"Stiam ca potrivit legii orice plata catre creditor intrerupe inaintarea dosarului catre executor", sincer nu exista ce spuneti dvs, iar daca in lege ati gasit asa ceva, poate nu cunosc eu personal, va rog sa-mi trimiteti articolul si il dezbatem. Intr-adevar este strigator sa aveti mai mult de plata dupa cati ani ati platit, probabil s-au acumulat penalitati care sunt f mari la cetelem.
Va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat care sa va analizeze detaliat contractul deoarece orice sfat juridic pe care il primiti este profesional daca se bazeaza pe analiza contractuala.
Am citit pe undeva prin presa despre acest lucru , nu eram sigur
Actul Aditional la acel contract are acelasi regim juridic
adica este titlu executoriu? Daca sotia nu are serviciu
ce se poate intampla in cazul acesta
Va multumesc anticipat!
Ati inteles gresit, plata intrerupe termenul de prescriptie care e cu totul altceva.
Ce nu inteleg eu e de ce v-ati sters contul, v-ati facut altul pt a lua de la capat cu aceeasi problema..
www.avocatnet.ro/content/for...