Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua si autor va rog....
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua si autor va rog....

stie cineva vreo poveste buna care sa contina reteta cu alcoolul ingerat sa mi foloseasca la recalcularea alcoolemiei?la sange mia iesit 0,95 si 0,80 la a 2....tre sa declar ceva si sa cer recalcularea...dar nu stiu ce sa scriu.....multumesc
Stimate Domn,
La recoltarea probei de sange este o procedura speciala, pe care Laboratorul de Medicina Legala o cunoste si de asemena si avocatii si anume:
Cand se recolteaza sange pentru alcolemie OBLIGATORIU, TREBUIE recoltat in 2 sticlute (speciale, sigilate) din care o sticluta pentru analiza pe loc si o sticluta "proba martor" depozitata corespunzator in frigider. Nerespectarea procedurii altereaza intraga sanctiune contraventionala sau penala. Mai mult decat atat, dupa o ora se recolteaza din nou o sticluta de sange. Dvs. trebuie sa aveti in vedere si faptul ca sangele depozitat necorespunzator FERMENTEAZA (ca si vinul) si aduce un procent mai mare de alcolemie. Problema pe care trebuie sa o aveti in vedere este respectarea procedurii de recoltare a sangelui.O expertiza medico-legala se poate cere dar se va invoca ca obiectie nerespectarea REGULAMENTULUI L.M.L. pentru recoltarea sangelui. De asemena trebuie sa
aveti in vedere si alte aspecte precum: ce greutate corporala aveti, ce ati mancat in acea zi (sau daca ati mancat).Mult succes
Inocentia
sarutmana si va multumesc....stiu demersurile in mare dar......la iml am declarat ca nu mancasem decat in timp ce am consumat alcool(o salata )si ca am baut 150-200 de ml wiski in intervalul 4-4.50...iar eu a fost oprit la ora 5.05....