avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat mostenesc..25 sau 75%?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat mostenesc..25 sau 75%?

in anul 1991 tatal meu a murit.am un act de mostenitor care zice ca sunr si mama mea mostenitor al apartamentului in care locuim.cat revine fiecaruia??cine ia 1/4 si cine ia 3/4??multumesc....
Cel mai recent răspuns: ContSters85287 , utilizator 15:27, 24 Aprilie 2009
Daca apartamentul mostenit este bun dobindit de defunct in timpul casatoriei cu mama dv, cotele vor fi de 5/8 pentru mama (1/2+1/4 din 1/2) si de 3/8 pentru dv.
Daca apartamentul a fost num,ai bun propriu al defunctului atunci mama mostenteste 1/4 iar dv. 3/4
Dumneavoastra mosteniti 75% din partea tatalui.
- Daca apartamentul era proprietate proprie a tatalui, dobandit inainte de casatorie, atunci dumneavoastra mosteniti 75% din intreg apartamentul.
- Daca apartamentul era proprietate comuna a sotilor, dobandit in timpul casatoriei, atunci dumneavoastra mosteniti 75% din cota de 1/2 care revenea tatalui.
un inteleg de ce mai aveti neclaritati cu privire la cotele mostenite atat timp cat aveti deja un certificat de mostenitor? la rubrica mostenitori fiecare din dvs are trecuta si cota in care vin la mostenire. Aceasta cota se aplica la masa succesorala. Dcaa in masa este trecut 1/2 din imobil atunci aplicati cotele de 1/4 si 3/4 la 1/2. In acest caz se face mentiune in certificat ca cealalta jumatate se cuvine sotului suprav ca parte din comunitatea de bunuri. Daca e trecut intregul apartament atunci cotele de 1/4 si 3/4 sunt aplicate la intreg.
Otilia Elena Turcu a scris:

un inteleg de ce mai aveti neclaritati cu privire la cotele mostenite atat timp cat aveti deja un certificat de mostenitor? la rubrica mostenitori fiecare din dvs are trecuta si cota in care vin la mostenire. Aceasta cota se aplica la masa succesorala. Dcaa in masa este trecut 1/2 din imobil atunci aplicati cotele de 1/4 si 3/4 la 1/2. In acest caz se face mentiune in certificat ca cealalta jumatate se cuvine sotului suprav ca parte din comunitatea de bunuri. Daca e trecut intregul apartament atunci cotele de 1/4 si 3/4 sunt aplicate la intreg.
va multumesc ...am inteles....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mediaset mediaset care este cota parte de mostenire dintre o mama si doi fii si daca un fiu poate deschide succesiunea fara acordul celuilalt fiu si ce posibilitati are celalt ... (vezi toată discuția)
Situatie ipotetica mamalui Stefan mamalui Stefan Buna ziua tuturor, Fiind o mamica responsabila(si nu chiar foarte tanara...),as dori sa stiu ce-l va astepta pe copilul meu in viitor in situatia decesului ... (vezi toată discuția)
Drept de urmas in urma decesului unui parinte alba.ciprian alba.ciprian tatal meu s-a recasatorit cu o doamna ,au cumparat impreuna o casa si ne-am mutat impreuna toti trei in ea , dupa 13 ani de casnicie el a murit ,eu am ramas ... (vezi toată discuția)