Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un pumn in fata, rezultat: dinti rupti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un pumn in fata, rezultat: dinti rupti

buna seara
am fost sunat de catre o persoana sa vin la un garaj sa imi arate o piesa defecta la o masina apoi am fost solicitat de catre aceasta sa o duc la un atelier sa isi repare piesa.i-am spus ca am masina defecta si ca nu pot sa o duc.la auzul acestor cuvinte individul a inceput sa imi adreseze cuvinte jignitoare si amenintari cu violente.mi-a fost frica si am plecat din acel garaj.individul a venit dupa mine si a continuat sa imi adreseze cuvinte jignitoare si amenintari cu acte de violente apoi m-a lovit cu un pumn in fata.eu m-am aparat si i-am aplicat un pumn in fata deoarece era ditamai animalul de om si imi era frica sa nu mi se intample ceva rau.prostul s-a dus si si-a scos certificat medico legal precum ca i-am rupt dintii si a depus plngere la politie.acum decate ori ma vede pe strada ma amenita ca ma da in judecata ca i-am spart dintii.am fost si eu la politie si am depus o plangere.care ar putea fi deznodamantul in toata aceasta stupizenie?
Stupizenie???
Mai degraba consecintele comportamentului sub imboldul momentului
Acum cand va confruntati cu prejudiciile cauzate de pumn,de amenintari ,mai mult ca sigur ca nu ati mai reactiona la fel
Stiti zicala fuga este rusinoasa dar este sanatoasa ?
Este regretabil cand se ajunge ca o problema sa fie solutionata prin forta muschilor,in loc sa se ajunga la o intelegere amiabila
Deznodamantul va fi dispus de autoritatile competente in cercetarea plangerilor reciproc formulate,de apararile partilor si eventual declaratiile martorilor
Aspectul ca partea adversa detine certificat medico legal este defavorabila dv
si cum as putea sa scap?totusi m-am aparat.martori am doar ca mi-a adresat cuvinte jignitoare si amenintari cu violente.restul faptelor s-au petrecut in afara garajului,pe strada fara martori
Pentru eventual raspuns la obiect este necesar sa detaliati contextul si circumstantele in care am fost sunat de catre o persoana sa vin la un garaj sa imi arate o piesa defecta la o masina
Utilizatorii nu pot sa ghiceasca exact contextul,starea de fapt intre parti si circumstantele care au generat incidentul
Dv aveati conventie/obligatie fata de cel care v-a sunat pentru a-i repara piesa ?
Dv aveati vreo responsabilitatea pentru piesa in discutie?
Din prezentarea evenimentelor,rezulta ca dv aveati o obligatie fata de acela care a sunat,
dovada ca ati dat curs cererii si ati venit la garaj
Detaliati situatia pentru a vi se putea emite raspuns
deci ...incerc pe cat pot sa nu cosmetizez ca sa stii exact ce si cum ca sa ma poti scapa.deci acum cativa ani am ramas fara permis de conducere iar patronul l-a care lucram mi-a spus sa caut un sofer in locul meu .un coleg l-a adus pe prostul asta si mi-a condus masina timp de doua saptamani.lucram la distributia de produse lactate si eu stiam magazinele asa ca el conducea si eu ma ocupam de aprovizionarea magazinelor.intre timp mi-am schimbat meseria:

intr-o seara m-a chemat la el acasa sa ii reprogramez calculatorul ca nu ii mai mergea.l-a sunat cineva pe prost sa ii cumpere o masina pe care el o avea la vanzare.s-a oferit sa o transporte pe masina lui tip platforma de la vaslui la targoviste.era ora 22 si a spus sa merg cu el sa il ajut ca este obosit si nu cunoaste drumul.nu am vrut dar m-a [EDITAT] pana ce am zis ca merg.am mers in cursa aia si la intoarcere am condus masina vreo suta de km si ma tot [EDITAT] la cap ca fac numai greseli si am tras la un peco si i-am zis sa-si conduca singur masina.dupa cateva zile m-am dus iar cu el intr-o cursa de la vaslui la iasi dar nu i-am condus masina deloc.
dupa alte cateva zile a zis ca nu ii mi intra in viteza masina si ca i-am stricat-o
eu.restul il stii : m-a sunat sa imi arate piesa stricata etc

[Editat de Admin: Atentie la limbaj!]
Admin, administrator
trebuie sa ma cheme politia la audieri
ce trebuie sa zic ca sa scap?
multumesc