avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie ignorata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie ignorata

Buna seara,
Un angajat,care nu primea salariul la timp,a decis sa demisioneze invocand art.81 alin.(8) - din vina angajatorului.
A depus demisia,insa angajatorul nu a vrut sa i-o inregistreze.
A mai pus un exemplar in plic si a trimis cu confirmare de primire.
Avand in vedere ca demisia era din vina angajatorului,nu a mai respectat nici angajatul preavizul.
Totodata,in aceeasi zi,a mers la ITM si a depus si o sesizare,unde a expus situatia creata si faptul ca si-a depus demisia.
Dupa cateva zile,a primit o convocare la o comisie de disciplina,insa nu s-a prezentat,intrucat in speta nu era vorba de nicio abatere din partea lui,astfel incat sa fie nevoie de o cercetare disciplinara.
Ieri,a primit o Decizie de Concediere - pe motiv ca ar fi absentat nemotivat, ignorandu-se faptul ca angajatul depusese demisie in conditiile aratate.
Ce ar trebui sa faca acum angajatul ? Are 30 zile sa faca o contestatie la Judecatorie. Ce ar trebui sa solicite prin contestatie,in cazul expus ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 13:16, 7 Martie 2014
Anularea Deciziei de concediere daca aceasta a intervenit dupa Demisia lui.
Mai intai sa solicite o copie dupa dosarul personal, dupa revisal pentru a se vedea modul in care s-a desfacut CIM. Sa aiba raspunsul ITM-ului referitor la sesizarea depusa.
Daca s-a desfacut CIM conf art 61 lit a CM sa ceara anularea Deciziei de sanctionare disciplinara si desfacerea CIM conf demisiei.
@ gigelas

1. In cazul art.81 alin.8 C.mun. nu se pune vorba despre efectuarea unui preaviz. C.i.m. inceteaza la data luarii la cunostinta de demisia salariatului de catre angajator.

2. Convocarea la cercetarea disciplinara este lipsita de obiect, intrucat asa cum am mentionat mai sus nu se pune problema unui preaviz.

3. Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia are domiciliul sau locul de munca salariatul in cauza . Termenul este de 30 de zile de la data comunicarii deciziei.
Actiunea poate avea ca obiect:
- anularea deciziei de concediere
- constatarea incetarii c.i.m. in baza art.81 alin.8 C.mun.
- plata drepturilor salariale restante si a obligatiilor aferente catre bugetul de stat.
- plata unor daune materiale
etc.
In cuprinsul deciziei,se mentioneaza ca poate face contestatie la JUDECATORIE.
Deci,unde anume trebuie facuta contestatia ? La judecatorie,sau la Tribunal,asa cum ati mentionat dvs. ?
Inca nu a primit raspuns de la ITM,insa mai este timp,pana pe 19 martie.
Decizia fiind primita pe 5 martie,este in termen.Mai asteapta raspunsul ITM,apoi face contestatia.
Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 7 Martie 2014
gigelas, utilizator
Decizia se contesta la Tribunalul de la domiciliul salariatului.
E bine sa astepte raspunsul ITM-ului.
Potrivit legislatiei in vigoare, decizia se contesta la Tribunalul in raza caruia isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul.

Prin urmare, este vorba despre o competenta teritorial alternativa.

Daca pe data de 5.03 a primit decizia, ultima zi de contestare este 07.04.2014.

Alte discuții în legătură

Desfacerea disciplinara a contractului de munca kristina1 kristina1 mi am pus demisia la fostul loc de munca in data de 26.11, nu am stat in preaviz, iar azi am primit o decizie de desfacere disciplinara a contractului in care ... (vezi toată discuția)
Decizie de desfacere a cim cu art.61 lit. a srobert srobert Am fost delegat verbal de catre angajator, si am refuzat delegarea pe motivul ca am de urmat liceul seral in perioada respectiva. Dupa ce am depus o ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim disciplinar coradoo coradoo buna sint nou pe forum si ma macina o mare problema.in urma cu 15 zile mi-am dat demisia de la firma care lucrez,mentionez ca patronul a semnat si stampilat ... (vezi toată discuția)