Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj la mediator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj la mediator

buna ziua,
dupa finalizarea unui partaj la mediator, partile pot autentifica actul la notar? imi puteti spune ce costuri implica aceasta autentificare la notar? multumesc
daca acordul priveste bunuri imobile, sub sanctiunea NULITATII trebuie supus autentificarii notariale ori consfintirii de catre instanta.

daca e pentru bunuri mobile este optional autentificarea ori consfintirea.

La notariat depinde despre ce fel de partaj este vorba (succesoral, de bunuri mobile, imobile) si de valoarea lui.
este vorba despre partaj succesoral, pentru un bun imobil. multumesc pt raspuns!