Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea noul cod civil

Buna ziua,

Se poate sa imi raspundeti va rog daca dupa noul cod civil, in conditiile existentei cartii funciare nu se mai aplica decat varianta de 5 si 10 ani?

Cu stima,
Daca posesia care se doreste a fi ìntervertita prin uzucapiune in proprietate a inceput inaintea datei de 01.10.2011 atunci termenele de prescriptie achizitiva se calculeaza tot dupa vechiul cod civl.