Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contradictie doua legi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contradictie doua legi

Codul fiscal da posibilitatea persoanelor fizice sa inchirieze camere din locuinta propie,dar legile din domeniul turismului nu trateaza persoana fizica,chiar interzice inchirierea in scop turistic a camerilor,daca nu sunt clasificate. Ce risc daca ma inscriu la ANAF,dupa care inchiriez camere din locuinta propie fara sa le clasific? Multumesc.
Nu este vorba despre contradictie intre legi. Codul fiscal trateaza aspectele fiscale, iar Legea turismului, trateaza aspectele de turism (conditii, confort, etc).
Acum, masura in care cele doua organisme colaboreaza intre ele astazi nu o stiu, dar mai devreme sau mai tarziu, bazele de date se vor interconecta prin sistemul integrat la nivel national si probabil ca atunci veti risca amenzi si probabil plati din urma.
Deci anul acesta ,toti particulari de pe litoral si din statiuni nu mai pot inchiria camere?
Camerele care se inchiriaza in scop turistic trebuiesc clasificate obligatoriu, asta e; dar inchiriati-le pur si simplu ca "gazda" si cu asta basta.
In codul fiscal,nu exista termenul de gazda,iar in declaratia care o dai scie clar "in scop turistic"
Intrebarea mea era daca Persoana fizica neautorizata poate fi considerat "Operator economic" conform normelor de alicare a HG nr. 1267/2010