avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit vanzare teren retrocedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit vanzare teren retrocedat

- X isi primeste terenul inapoi in baza legii 18; X vinde apoi terenul insa notarul il pune sa plateasca impozitul privind tranzactiile imobiliare.

este corect ?

Am regasit art. 77 ind 1 C.fisc..
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 18:08, 27 Aprilie 2009
HG 1195/2007
Art. 771. - (1) La transferul dreptului de proprietate ºi al dezmembrãmintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcþiilor de orice fel ºi a terenurilor aferente acestora, precum ºi asupra terenurilor de orice fel fãrã construcþii, contribuabilii datoreazã un impozit care se calculeazã astfel:
a) pentru construcþiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum ºi pentru terenurile de orice fel fãrã construcþii, dobândite într-un termen de pânã la 3 ani inclusiv:
- 3% pânã la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depãºeºte 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o datã mai mare de 3 ani:
- 2% pânã la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depãºeºte 200.000 lei inclusiv.
Norme metodologice:
1512. Definirea unor termeni:

g) data dobândirii se considerã:
- pentru imobilele dobândite prin reconstituirea sau constituirea dreptului de proprietate în baza legilor fondului funciar: Legea fondului funciar nr. 18/1991, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole ºi a celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 ºi ale Legii nr. 169/1997, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietãþii ºi justiþiei, precum ºi unele mãsuri adiacente, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, data dobândirii este consideratã data validãrii, prin hotãrârea comisiei judeþene de aplicare a legilor de mai sus, a propunerilor fãcute de comisiile locale de aplicare a acestor legi. Numãrul ºi data hotãrârii sunt înscrise în adeverinþele eliberate de comisiile locale fiecãrui solicitant îndreptãþit la restituire ori constituire;
- pentru imobilele atribuite, restituite, retrocedate etc. în baza legilor: Legea nr. 18/1991, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 112/1995 pentru reglementarea situaþiei juridice a unor imobile cu destinaþia de locuinþe, trecute în proprietatea statului, cu modificãrile ulterioare, Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 247/2005, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, data dobândirii este consideratã data emiterii actului administrativ, respectiv ordinul prefectului, dispoziþia de restituire sau orice alt act administrativ în materie;
deci se plateste impozit pe tranzactie - chiar daca vanzatorul si-a recuperat imobilul vandut cf legii 18 sau 10 d.ex. !?
Stiu ca va vine greu sa credeti, dar d-na notar are perfecta dreptate:platiti impozit la instrainarea imobilului retrocedat in baza unei legi speciale...:slap:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tergiversare anrp KLTM KLTM Avem un dosar pe Legea 10 la ANRP de ani de zile care zace acolo. A fost facuta evaluarea imobilului in anul 2011, pe legea veche si noi am fost de acord cu ... (vezi toată discuția)
Care ar fi varianta mai ieftina!!!! emilia2005 emilia2005 Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat daca se poate:impreuna cu fratele meu sunt mostenitoarea(dupa mama) unui teren ,din care vrem sa cedam unei terte ... (vezi toată discuția)