Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit vanzare teren retrocedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit vanzare teren retrocedat

- X isi primeste terenul inapoi in baza legii 18; X vinde apoi terenul insa notarul il pune sa plateasca impozitul privind tranzactiile imobiliare.

este corect ?

Am regasit art. 77 ind 1 C.fisc..
HG 1195/2007
Art. 771. - (1) La transferul dreptului de proprietate ºi al dezmembrãmintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcþiilor de orice fel ºi a terenurilor aferente acestora, precum ºi asupra terenurilor de orice fel fãrã construcþii, contribuabilii datoreazã un impozit care se calculeazã astfel:
a) pentru construcþiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum ºi pentru terenurile de orice fel fãrã construcþii, dobândite într-un termen de pânã la 3 ani inclusiv:
- 3% pânã la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depãºeºte 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o datã mai mare de 3 ani:
- 2% pânã la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depãºeºte 200.000 lei inclusiv.
Norme metodologice:
1512. Definirea unor termeni:

g) data dobândirii se considerã:
- pentru imobilele dobândite prin reconstituirea sau constituirea dreptului de proprietate în baza legilor fondului funciar: Legea fondului funciar nr. 18/1991, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole ºi a celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 ºi ale Legii nr. 169/1997, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietãþii ºi justiþiei, precum ºi unele mãsuri adiacente, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, data dobândirii este consideratã data validãrii, prin hotãrârea comisiei judeþene de aplicare a legilor de mai sus, a propunerilor fãcute de comisiile locale de aplicare a acestor legi. Numãrul ºi data hotãrârii sunt înscrise în adeverinþele eliberate de comisiile locale fiecãrui solicitant îndreptãþit la restituire ori constituire;
- pentru imobilele atribuite, restituite, retrocedate etc. în baza legilor: Legea nr. 18/1991, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 112/1995 pentru reglementarea situaþiei juridice a unor imobile cu destinaþia de locuinþe, trecute în proprietatea statului, cu modificãrile ulterioare, Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, Legea nr. 247/2005, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, data dobândirii este consideratã data emiterii actului administrativ, respectiv ordinul prefectului, dispoziþia de restituire sau orice alt act administrativ în materie;
deci se plateste impozit pe tranzactie - chiar daca vanzatorul si-a recuperat imobilul vandut cf legii 18 sau 10 d.ex. !?
Stiu ca va vine greu sa credeti, dar d-na notar are perfecta dreptate:platiti impozit la instrainarea imobilului retrocedat in baza unei legi speciale...:slap: