Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intreruperea serviciului pentru cresterea copilului in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intreruperea serviciului pentru cresterea copilului in perioada 1986-1988

Intreruperea serviciului pentru cresterea copiului pana la 6 ani in perioada 1986-1988 constituie vechime in munca?
Din Legea 1/1970:

Art. 9. - Salariatul cu contract de muncă pe durată nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:
- ...beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani.

Se poate lua in calcul la pensie?
Va multumesc.
Trebuie sa intrebati la Casa de Pensii deoarece pe acest forum am vazut ca punctul ei de vedere este ca acea perioada nu este stagiu de cotizare la pensie deoarece pe cea perioada nu s-a platit contributia pentru pensie.